Gade sætter sin hat som hun vil
Marianne Gade er aktuel med cabaret, og så har hun også lige en valgkamp i kalenderen
På søndag står Marianne Gade på scenen i Kulturhuset Pavillonen i Grenaa. Det er hendes debut som solist ved et offentligt arrangement, så der er vist mere end en enkelt fritflyvende sommerfugl i maven.
"Jeg er hammer-hammer spændt. Det er første gang, jeg står alene."
På bølgelængde på scenen
Hun har selv tilrettelagt cabaret'en med de 13 numre, både gammelt og nyt. Titlen er "Jeg sætter min hat som jeg vil", og den sang indgår selvfølgelig. På repertoiret er der også gamle Liva Weel og Lulu Ziegler-ting, og i den lidt nyere afdeling henter hun numre fra blandt andet Kim Larsen, Eva Madsen og Bonnie Raitts katalog.
Pianist Mads Strandgård sidder ved klaveret. Han er hendes trygge bastion i de uprøvede rammer.
"Han er en fabelagtig dygtig pianist, og vi er totalt på bølgelængde på scenen."
Mads Strandgaard kender Marianne Gade fra de optrædender, som hendes sanglærer sætter i scene. For helt ny i gamet er hun ikke.
"Jeg havde lidt penge på et tidspunkt, og jeg besluttede at gøre noget godt for mig selv med dem. Så bestemte jeg mig for at gå til sang og kontaktede Pia Scharling."
Sideløbende med sin sangundervisning giver Pia Scharling sine elever mulighed for at prøve stemmerne af i det offentlige rum. Marianne Gade har således stået på scenen blandt andet i båden "Arken" i Christianshavns Kanal sammen med andre af Pia Scharlings sangelever. Og med Mads Strandgaard ved klaveret.
"Pia Scharling har skubbet til mig for at gå ud og optræde, men indtil nu har det bare været ved private og halv-offentlige arrangementer."
Pia Scharling har bemærket Marianne Gades flair for at tolke og aflevere en tekst.
"Jeg kan godt li' det. Jeg kan mærke, når kontakten til publikum er rigtig - nogle gange får jeg folk til at hyle", siger Marianne Gade med et skævt smil.
"Det gælder om at give et budskab, der betyder noget - gøre det ægte."
Optaget af valgkamp
Det med budskaber har også noget at gøre med den anden sag, der optager Marianne Gade lige nu. Hun opstiller nemlig til kommunalbestyrelsen og håber at få stemmer nok til at gå ind og få nogle af sine mærkesager igennem.
Det er anden gang , hun forsøger. Det lykkedes ikke sidste gang, men hun er 2. suppleant og har en post som domsmand i byretten og en bestyrelsespost i Grenaa Marina.
Hun vil gerne gøre en indsats for arbejdsmarkedet.
"Det der betyder noget for Grenaa er arbejdspladser."
Hun har selv flere forslag til, hvad der skal til. I stedet for at sejle skrot fra skrotophugningen på Grenaa Havn til Tyskland, skal der etableres et bearbejdningsværk i Grenaa, mener hun. En motorvej mellem Aarhus og Grenaa vil både give befolkningstilvækst og arbejdspladser. Den kan finansieres ved at blive en betalingsvej, mener hun.
Mere erhverv i skolen
Marianne Gade mener, at trivsel på en af Danmarks største arbejdspladser, nemlig folkeskolen, bør indføres for nogle af Mærsk-pengene, der netop er blevet doneret til den danske folkeskole.
"Der er for mange lærere, der bukker under for stress. Der hvor pengene virkelig batter er til varme hænder, helst et to-lærer system", siger hun.
Marianne Gade ved hvad hun taler om, for hun er selv folkeskolelærer. I 26 år var hun på Vestre Skole i Grenaa, derefter fem-seks år i forskellige specialskoler, og for et år siden blev hun ansat i Glesborg Børneby. Hendes erfaringer fra folkeskolen siger hende også, at der skal mere erhverv ind i klasseværelserne.
"Der er for lidt erhvervsforståelse i skolerne om smede, tømrere, slagtere, bagere og andre fagfolk. De skal ud i skolerne og fortælle, og børnene skal meget mere på besøg i erhvervslivet. Der er alt for lidt respekt om de praktiske fag."
Det fører hende direkte til hendes kæphest.
"Det er ikke fair, at håndens arbejde ikke er lige så værdsat som det teoretiske arbejde. Skraldemandens job er jo lige så vigtigt som lægens."
100 ting at nå
Hvis hun bliver valgt ind, vil hun også slå et slag for at gøre Norddjurs mere kendt i det ganske land.
"Der skal en total nytænkning til i forhold til at brande Norddjurs, så folk i Danmark opdager, hvor fantastisk et område, det er."
Hun mener, at ikke engang Skagen kan måle sig med den yderste spids af Djursland.
"Vi har syv kilometer hvid sandstrand syd for Grenaa, og nordpå har vi fiskesteder, strande, et rigt dyreliv i skovene og meget mere."
Alene for Grenaa by har hun lavet et program bestående af 100 punkter. "100 ting du skal nå i Grenaa", hedder det. Hun får det trykt og deler det ud under sin valgkamp.
Her foreslår hun blandt andet flere byrum omkring torvet, ændrede åbningstider i midtbyen til klokken 20 i juli og august, faste ugentlige tema-event i midtbyen fra maj til oktober, forskønnelse af arealer langs åen og attraktive indkøbsmuligheder for svenske turister a la valutaslangen i Frederikshavn.
Kapsejlads og beboerhus
På listen er også kulørte kulturelle tiltag som to gange årlig kapsejlads fra Grenaa Marina i overværelse af Dronning Margrethe, badehuse udlejes til turister, malende kunstnere i klitterne, krabbebroer til børnene, vandland til børnefamilier på regnvejrsdage, otte markeder med forskellige temaer hver lørdag i juli og august måned på Marina og Fiskerihavn, veteranbuskørsel i sommermånederne fra havn til by, cykeltaxaer, børnefestival i juli, renovering af Hotel Grenå Strand og opgradering af Strandgade og Havnevej a la Skagen med platantræer, blomsterkummer og fyldte butikker.
Hvis hun bliver valgt ind, agter hun selv at sætte sig i spidsen for etableringen og driften af et beboerhus på havnen i den tidligere sprogskole. Her kunne der være fællesspisning, kortspil, fortællinger, foredrag, sang, musik og meget andet.
"Mange sidder alene. I sådan et beboerhus kunne man lave mange dejlige ting for hinanden."