Fortsæt til indhold

Valgplakaterne kommer op igen

Det gik lige stærkt nok, da en kommunal medarbejder fjernede 150 valgplakater, så nu kommer de op igen

Samfund
Af Bettina Sønderskov

Mandag formiddag blev valgplakater taget ned 12 steder i Skanderborg Kommune, fordi kommunen vurderede, at de var til fare for trafikken. Det fik byrådskanditaterne til at se rødt, og nu indrømmer kommunens tekniske chef, at det gik lidt for hurtigt.
Hun vil under et møde med de oprørte byrådskandidater i aften meddele dem, at kommunen hjælper med at hænge plakaterne op igen på en måde, så de ikke generer trafikken, hvis politikerne ønsker det.
"Vi pillede plakaterne ned, fordi der står i bekendtgørelsen, at kommunen skal gribe ind, hvis den vurderer, at valgplakaterne er til fare for trafikken, men vi skulle selvfølgelig have haft en dialog med politikerne, før vi begyndte at pille dem ned," siger teknisk chef, Luise Pape Rydahl.

Skønne spildte kræfter

Hvordan kan det være, at I ikke kontaktede politikerne, før I begyndte at pille plakater ned?
"Vores myndighedfolk har tilsyneladende ikke været nok opmærksomme på at gå i dialog med politikerne. Det er ærgerligt, for det er jo skønne spildte kræfter, at vi nu skal til at hænge plakaterne op igen," siger den tekniske chef.
Hvor mange arbejdstimer kommer I til at bruge på det her?

"En enkelt person fra kommunen har været ude at pille 150 plakater ned mandag, så det er begrænset."
Luise Pape Rydahl ærgrer sig over, at ingen i kommunen før nu har tænkt på at gå i dialog med politiker om, hvilke hensyn de skal tage til trafikken, når de hænger vægplakater.
"Men nu råder vi bod på det, og går i dialog med politikerne," siger hun.
Luise Pape Rydahl og kommunaldirektør Lisbeth Binderup mødes tirsdag aften med partierne for blandt andet at foreslå, at man mødes igen til februar for at sikre, at der er fælles fodslag om ophængningen af valgplakater frem mod EU-valget i foråret 2014.