Fortsæt til indhold

DEBAT Magelighed flytter intet

Samfund
Af Ken Richter, Formand for Venstre i Favrskov. Hejrevej 12, 8382 Hinnerup

Der er én god god grund til, at det ikke er ligegyldigt, hvem der er borgmester i Favrskov Kommune.
Det er borgmesteren, der sætter kursen for udviklingen og står i spidsen for alle de dygtige kommunale embedsmænd. I det seneste fire år har der manglet politisk ledelse. Åbenbart fordi det nuværende røde politiske flertal er tilfredse, og så er det mest mageligt at læne sig tilbage og lade tiden gå. Det flytter bare intet.

S og SF lovede før sidste valg, at de ikke ville lukke skoler. Det løfte brød de også, for det var åbenbart mest mageligt. Nu falder befolkningstallet, fordi borgmesteren og flertallet ikke fandt det ulejligheden værd at gribe ind i tide. Det truer både børnehaver og skoler.
Vi kommer ingen vegne ved at sidde med korslagte arme.
Venstres medlemmer af byrådet har gang på gang fremsat visionære forslag, som det røde flertal heldigvis ofte fandt det mest mageligt at stemme for. Det har blandt andet betydet frigivelse af fire millioner fra vej og park til andre formål.
Vi skal igen have et borgerligt liberalt flertal med en borgmester i spidsen, som formår at sætte en dagsorden, der igen skaber fremgang for Favrskov. Vi skal væk fra mageligheden, for der er kun én vej frem: Hårdt arbejde.