De ældre er i trygge hænder hos Bünyamin Simsek
Jeg stemmer på Bünyamin Simsek og Venstre, når jeg skal stemme 19. november. Det er der rigtig mange årsager til, men særligt Venstres ældrepolitik, der vil sikre de ældre medbestemmelse og indflydelse på eget liv og give mere frihed og flere valgmuligheder, er noget, der i høj grad tiltaler mig.
Jeg har siddet i byrådet i snart 12 år, og kommunen har brug for at få nye øjne på rigtig mange områder. Mange områder af kommunen er slet ikke tilpasset århusianerne, men tilpasset sit eget system. Det er til tider et uoverskueligt system, der kan virke endnu mere forvirrende, hvis man er en ældre, skrøbelig person. Her ved jeg, at Bünyamin og Venstre vil gå systemerne igennem og sikre, at borgeren kommer i centrum.
Aarhus Kommune har sparet 1 milliard kroner de sidste 3 år. Det er gået hårdt ud over ældreplejen: Alt for få medarbejdere i plejeboligerne, som skal sikre respekt og værdighed for de ældre beboere, både i plejeboligerne, men også i eget hjem. Venstre er garantien for, at der kommer styr på økonomien i Århus, så vi ældre trygt kan se fremtiden i møde.