Fortsæt til indhold

Hadbjerg-eleverne vandt en fredagsfest

Samfund
Erling Baastrup

I fredags havde DR placeret et par transmissionsvogne uden for HØST Hallen ved Hadbjerg Skole. Anledningen var, at skolen havde besøg af børneprogrammet DR ULTRA.
Optagelsen er med i en serie under titlen ”Fredagsfesten”.
Udsendelsen kan ses fredag 29. november kl. 18.
Grundidéen er den, at elever kæmper mod lærere i forskellige fornøjelige discipliner. Tre af skolens elever fra 5. klasse dystede mod tre lærere fra Hadbjerg Skole.
En af prøverne var almen viden inden fro selvvalgte emner, mens en anden mere spektakulær af slagsen handlede om, at på to lodrette glasplader var der anbragt grønne vingummifrøer sat op med banan. En lærer, Vibeke, og en elev, Karoline, fik bind for øjnene og skulle så på tid se, hvem der kunne slikke flest frøer af pladen.
Det blev alt i alt en hård dyst, men eleverne klarede sig til slut bedst godt bakket op af de mange fremmødte indskolings- og mellemtrinselever. så nu er præmien hjemme: En fest for hele 5. klasse.

Vibekede kæmpede for lærerne. Her skal der slikkes frøer af en glasplade.
Karoline kæmpede med frøerne for eleverne.
Ud over Vibeke (tv) var også Jette med på lærerholdet.