DEBAT Et rødt flertal bliver dyrt
“Der er jo ingen forskel på, om det er et rødt eller blåt flertal, der skal styre kommunen”
.
Den konklusion er helt forkert, men alligevel dukker den op med mellemrum. Efter TV-debatter og valgmøder står det nemlig lysende klart, at hvis du stemmer på et af de såkaldte røde partier, så bliver det dyrt.
Både SF og Ø peger uden tøven på en rød borgmester, og begge partier vil naturligvis have noget til gengæld for den vennetjeneste. SF er tilhænger af skattestigninger, og Ø vil desuden indføre en dækningsafgift for erhvervslivet. Der er kun borgerne i Favrskov til at betale, og begge dele koster arbejdspladser.
I den blå lejr er den en helt anden tilgang til fremtidens udfordringer. De borgerlige partier har indgået et valgforbund og har et fælles fokus, der handler om at skabe vækst, udvikling og arbejdspladser.
Det er ingen naturlov, at den offentlige sektor bliver bedre af flere penge. Hos de borgerlige partier er der en vilje til at gå nye veje for at skabe fremtidens løsninger, og det skal bestemt ikke blive dyrere. Tværtimod.