DEBAT Sikkerheden skal skærpes på Risskov
Forleden stak endnu en farlig fange af fra retspsykiatrisk afdeling i Risskov. Historien er desværre langt fra enestående, idet 27 fanger ifølge dagbladet BT flygtede sidste år.
De mange flugter viser med al tydelighed, at vi er nødt til at smide fløjlshandskerne og skærpe sikkerheden på Risskov. Det er fuldstændig uacceptabelt, at fanger kan slippe fri og dermed skabe massiv utryghed hos både ofre og alle andre.
Fra Region Midtjylland lyder det, at man er overrasket over den seneste flugt, og i øvrigt noterer, at antallet af flugter er faldende. Jeg mener, at der først er grund til tilfredshed, når vi har sikret Risskov, så det ikke længere er muligt at flygte. Region Midtjylland bør derfor i samarbejde med politiet en gang for alle sikre Risskov på en måde, så vi ikke fremover skal se den ene farlige fange flygte efter den anden.