Fortsæt til indhold

"Alt virker pludseligt så banalt"

Værløse-lægen Lisbeth Nielsen er vendt hjem fra fødselshospital i Afghanistan. Her fødes på samlebånd og kejsersnit er en sjældenhed

Samfund
Arkiv

"Jeg skal have et par dage til at vænne mig til hverdagsproblemerne igen. Alt virker pludseligt så banalt”.
Sådan siger anæstesi-lægen Lisbeth Nielsen fra Værløse, der i tre uger har arbejdet på Læger uden Grænser fødselshospital i Khost-regionen i Afghanistan.
Her fødes under helt andre forhold, end Lisbeth Nielsen er vant til som overlæge på Hillerød Sygehus.
I de to overskuelige bygninger fødes typisk 1.000 børn om måneden. Til sammenligning fødes cirka en tredjedel så mange på Hillerød Hospital. Fødestuerne er lige så store som danske hospitalers, men har plads til seks simultant fødende kvinder. Og muligheden for bedøvelse er stærkt begrænset.
"I Afghanistan føder man sit barn i smerte", siger Lisbeth Nielsen.
Hendes arbejde har primært været at give bedøvelse ved kejsersnit på hospitalet. Dem er der ikke så mange af, som man måske kunne forvente. Kun tre procent af fødslerne sker ved kejsersnit. Herhjemme er det cirka hver femte fødsel.
"Kvinderne i dette område får som regel mange børn. Derfor er vi meget tilbageholdende med at lave kejsersnit, hvis moderens liv ikke er i fare. Adskillelige kejsersnit vil udsætte mødrene for en større risiko ved efterfølgende fødsler, også fordi de ikke er garanteret adgang til kejsersnit", siger Lisbeth Nielsen.

Lærerigt og givende

Fødselshjælp er en mangelvare i Afghanistan. Kvinderne har ofte rejst i dagevis for at komme til hospitalet. Og Lisbeth Nielsen har svært ved at sætte ord på betydningen af at arbejde i et land med nogle af verdens højeste rater af såvel mødre- og børnedødelighed
”Det må være essensen af meningsfyldt arbejde at sørge for at børn kommer godt til verden, og at deres mødre overlever,” siger Lisbeth Nielsen, der nu tager et par feriedage, før hun skal tilbage på arbejdet på Hillerød Hospital.
"Jeg valgte at tage til Afghanistan, fordi det projekt, jeg blev tilbudt, lød så godt. Et fødeprojekt i det land i verden, der har den højeste børnedødelighed. Et land, hvor kvinderne har meget brug for kvalificeret, kvindeligt personale. Man ved, at noget af det, der virkelig kan forebygge komplikationer til fødsler, er tilstedeværelse af uddannet personale", fortæller Lisbeth Nielsen.
Selv om forholdene på det hospital, hvor Lisbeth Nielsen arbejdede, var elendige og det ikke altid var lige sjovt, så var turen til Afghanistan det hele værd, fortæller hun.
"Jeg blev udfordret fagligt, fordi jeg skulle behandle patienterne med udstyr, der efter dansk målestok ikke rækker særligt langt. Jeg skulle kommunikere med patienter og personale trods store sproglige og kulturelle forskelle. Jeg skulle gebærde mig i omgivelser, hvor intet ligner det derhjemme. Alt sammen lærerigt og meget givende. Jeg hjalp patienterne, men jeg blev også selv beriget på alle måder", siger Lisbeth Nielsen.

I Afghanistan fødes der under helt andre forhold, end Lisbeth Nielsen er vant til fra Hillerød Hospital.