Fortsæt til indhold

Klar til modtagelse af ulve

Stenvad Mosebrug er klar, når ulven kommer - både til at lave fotosafari og til at skyde den

Samfund
Anette Bonde

Er ulven kommet til Djursland? I dagspressen kunne man for nylig se, hvilke levesteder ulven måske kan finde på at slå sig ned på, hvis den vil til Danmark at bo. Djursland var ét af stederne.
På Stenvad Mosebrug har man hørt flere udsagn om, at der har været ulve i området, og nu åbner man sæsonen med helt nye tiltag. Dog med et lille glimt i øjet.

Fotosafari

Carsten Jensen, daglig leder, fortæller, at man efter meldinger om, at der er set en ulv gå langs sporet på den gamle tørvebane uden for Stenvad samt meldinger om mulige ulvespor tæt ved mosen, kan gæsterne se frem til helt nye tilbud på Stenvad Mosebrugscenter.
"I anledning af ulvens komme har centret omdøbt toget Tørvegrisen til Ulve-expressen, og vil i sæsonen med start fra 1. maj dagligt lave safariture med gæster, som så kan gøre sig håb om at få et syn eller billede af ulven."
Carsten Jensen fortæller, at der på turen dagligt ses kronvildt.
"Så mon ulven ikke gemmer sig meget tæt på flokken."
Der vil være mange stop på turen, hvor man kan tage billeder samt træde uden for vognen.
"Dog under strengt opsyn, da ulven kan være tæt på. Vi håber, at ulvene hurtigt vænner sig til lyden af det gamle tog. Sidste år blev der set flokke af kronvildt, rådyr, ræve, harer, ravnepar, musvåger, glenter samt traner. Det er altid en spændende tur og nu med mulighed for at se ulve", slutter Carsten Jensen.
Mosebruget vil i sæsonen 2013 lancere en fotokonference med præmier til bedste foto af ulven. Førstepræmien vil være på 1000 kroner.

Plan B

Hvis staten på et tidspunkt melder ud, at man ikke ønsker ulve i den danske natur, er centret også parat til det. Så bliver der i samarbejde med lodsejere og jægere i området lavet togkørsler med jægere til ulve-stederne, hvor der så vil blive bortskydning af ulven.
"Efterfølgende vil der være forplejning i vognene."

Tag stilling

Carsten Jensen lægger ikke skjul på, at mosebrugscentrets initiativ også er tænkt som en kommentar til det officielle Danmark og den manglende stillingtagen til ulvens komme.
"Det er skørt, at man ikke har taget stilling til, om man vil have ulve her i landet eller ej. Men jeg forstår godt politikerne, for hvis de siger ok til ulve, så har de virkelig et dilemma, hvis et barn derefter bliver angrebet af en ulv."
Carsten Jensens personlige holdning er, at ulve i Danmark hører til i lukkede områder.
"Danmark er for lille. Vores skove er brugsskove. Andre steder med store skovarealer, flytter man jo netop flokken, når den kommer for tæt på mennesker."