Fortsæt til indhold

Lodsejer glæder sig til kæmpe rykind Galten-Skovby

Lodsejer Jørgen Nielsen, Skovby-Nygaard har store forventninger til påskens Byg & Bo

Samfund
Af Erland Rasmussen

I formiddag åbnede landets største boligudstilling for særligt indbudte gæster. I morgen, Skærtorsdag slår de dørene op for alle.
”Vi forventer en del salg på grund af udstillingen, og vi ser frem til, at mange kigger forbi og får øjnene op for, at det en en god udstykning med gode byggegrunde.”
Jørgen Nielsen, lodsejer Skovby-Nygaard
Totalt er der plads til 500 byggegrunde på Skovby-Nygaard. I første omgang er der imidlertid byggemodnet 29 grunde. 12 grunde er solgt, heraf syv til Byg & Bo. Dertil er 3-4 grunde reserveret.
”Jeg synes, det er gået fint. Det kører ikke så hurtigt nu som før. Vi satte de første grunde til salg i maj/juni sidste år, så vi er godt tilfredse”, kommenterer Jørn Nielsen.
Lodsejeren oplyser, at den væsentligste del af de 29 grunde skal være solgt, før han går videre med næste etape af udstykningen, der i øvrigt er blevet rost, fordi der er udlagt store arealer til grønt område.

3000 p-pladser

Byg & Bo er et fælles udstillingssamarbejde mellem syv byggefirmaer, og fra styregruppen siger Harry Lockhart, FBA Huse A/S, at man har haft et fortrinligt samarbejde med Skanderborg Kommune.
”Vi fik en snak med kommunen, så alt gik op i en højere enhed med pris, størrelse, beliggenhed og logistik”, siger Harry Lockhardt. Han fremhæver blandt andet, at der skal være parkeringspladser til 3000 biler.

Facadesten og funkis

Byg & Bo vil give et varieret billede af, hvad markedet kan byde boligkøberne på i dag.
”Der bliver tale om huse, der er bygget på den måde og i den standard, boligkøberne forventer i dag. I år er det facadesten og inventar, der er blandt de nyere tendenser, men ellers er det ikke oppe i tiden med helt nye husmodeller, der aldrig er set før. Alle stilarter vil være repræsenteret, og publikum kan forvente stor variation,” lover Harry Lockhart.
Dog præsenterer Frydkjær et andet udtryk af et funkishus, der ikke er set før.
Byg & Bo åbner på Mølletoften i Skovby, Skærtorsdag 28. marts, og der er åbent 10-16 hver dag i hele påsken. Derefter åbent hver søndag 14-16 resten af året.