Fortsæt til indhold

Praktisk at bo i Skanderborg Kommune

Ønsket om at spare transporttid til arbejdet, fik Thomas Weilgaard til at flytte til Hørning.

Samfund
Bettina Sønderskov Kjeldgaard

Hvad er din uddannelsesmæssige baggrund?
"Jeg er uddannet datamatiker fra Aarhus Købmandsskole"

Bosætning

Hvorfor har du valgt at bosætte dig i Skanderborg Kommune?
"Der ligger ikke noget dybere romantisk bag den beslutning. Det var en praktisk investering i fremtiden at flytte til Hørning. Det tog mig 25 minutter at komme ud af Aarhus hver morgen. Den tid sparer jeg nu, da jeg bor midt imellem Aarhus og Skanderborg."
Hvad betyder det for dig, at du kan bo og arbejde i samme kommune?

"Det betyder en del. Jeg sparer meget tid på transport til og fra jobbet, og man begynder jo stille og roligt, at slå rødder og melde sig ind i lokale sportsforeninger og den slags, så jeg har planer om at blive, hvor jeg er nu."

Muligheder

Hvordan synes du, at de jobmæssige muligheder er for en med din uddannelsesmæssige baggrund i kommunen?
"Det er lidt småt med IT-virksomheder i kommunen, og det er en skam. Man kunne godt slå lidt mere på, hvor nemt det er at komme til og fra Skanderborg. Jeg tror, at det kunne trække flere IT-virksomheder til byen, hvis man lavede et inspirerende erhvervsmiljø ned til søen. Det betyder meget, at man har nogle inspirerende omgivelser at se på i hverdagen."