Global kæmpe med lokale rødder
AVK med hovedsæde i Galten/Skovby har på få årtier udviklet sig fra et lokalt maskinværksted til en af verdens førende producenter af ventiler
Normalt kan man klare sig godt med engelsk som forretningssprog. Hos AVK i Galten/Skovby er det imidlertid nødvendigt at have et lidt bredere sprogrepertoire.
Således har virksomheden på det seneste været nødt til at ansætte tre russiskkyndige medarbejdere for at kunne servicere kunder i Rusland og på nye markeder i gamle Sovjetstater som Kasakhstan, Turkmenistan, Usbekistan, Aserbajdsjan, Georgien, Armenien, Ukraine og Hviderusland.
Ovenstående er en af de mere kuriøse konsekvenser af at være global virksomhed og en af verdens førende producenter af ventiler til vand- og gasforsyning, spildevandsbehandling og brandbekæmpelse.
AVK har på få årtier udviklet sig fra at være et lokalt maskinværksted i Galten til at være en sværvægter i dansk industri. Gruppen har aktiviteter i mere end 60 lande, en omsætning på 3.2 milliarder kroner og godt 3050 medarbejdere. En udvikling, der er blevet bemærket, og som blandt andet resulterede i royalt visit hos AVK i september sidste år, da dronning Margrethe og prins Henrik besøgte Skanderborg kommune.
Det er familien Kjær, der ejer AVK. Startet i 1941 af Aage Valdemar Kjær. Dengang lavede man almindeligt rørarbejde i Galten-området og havde en lille produktion af kompressorer til køleanlæg. I 1969 overtog den nuværende ejer, Niels Aage Kjær, sin fars værksted. Og så gik det stærkt. Han gik i gang med at udvikle ventiler til vandforsyningen, og den første, en muffeventil til PVC-rør, skabte grundlaget for det nuværende AVK som verdensomspændende koncern.
Morten S. Nielsen er administrerende direktør for AVK International A/S, og han er samtidig en del af koncernledelsen i AVK Gruppen med ansvar for det europæiske marked. Han konstaterer med tilfredshed, at AVK Gruppen som helhed har klaret sig godt gennem de internationale kriseår fra 2008-2012. Omsætningen steg i perioden fra 2.1 til 3.2 mia. kr., overskuddet fra 140 til 206 mio. kr., mens antallet af medarbejdere voksede fra 2150 til lige over 3050.
Investerer stort
Hos AVK er investering opskriften på at klare sig i krisetider.
"Vi investerer i produktudvikling, nye markeder, opkøb af andre virksomheder og i et konkurrencedygtigt produktionsapparat", uddyber fra Morten S. Nielsen.
Især på det europæiske marked, hvor AVK International A/S agerer, er der virkelig pres på. Konkurrencen er hård og efterspørgslen på en række markeder vigende.
"Vi har en fordel i, at vi er dansk og privatejet. Vore aktionærer har forståelse for, at vi skal skabe en gevinst, der er langsigtet og stabil, og det kræver, vi hele tiden holder os på forkant med vore konkurrenter", forklarer Morten S. Nielsen.
En dansk koncern
Generelt holder AVK fast i Galten/Skovby som geografisk placering af virksomhedens hovedsæde med både produktion og administration, selv om outsourcing til lande med lavere lønomkostninger ellers er et aktuelt spørgsmål til overvejelse mange steder i erhvervslivet i disse år.
"Vi er her af historiske årsager. Vi betragter os som et dansk selskab, en dansk koncern. AVK er en ejer-ledet virksomhed via Niels Aage Kjær, som er meget forankret i det midtjyske, og udflytning har ikke været et større tema", kommenterer adm. direktør Morten S. Nielsen, AVK International A/S.
AVK flytter kun ud i forbindelse med udvidelser på nye markeder, hvis det enten er langt væk eller et land med andre standarder. På nye markeder investeres typisk i at etablere salgsselskaber eventuelt med en lokalkendt partner. Men det sker også, at AVK etablerer sig med produktion. Således senest i Sao Paulo i Brasilien, som skal være i drift til sommer.
Det europæiske marked betjenes dog primært af varer fra Galten.
"Så længe vi formår at have en høj produktivitet og effektivitet i vores produktionsapparat, men også i vore administrative processer, er der reelt ingen grund til at flytte virksomheden," kommenterer adm. direktør Morten S. Nielsen, AVK International A/S.
Morten S. Nielsen lægger dog ikke skjul på, at AVK som andre virksomheder må holde et vågent øje med lønomkostningerne for at bevare konkurrencekraften. Således har AVK et stort selskab i Polen med folk inden for logistik, økonomi og IT, som supporterer hele AVK Gruppen i Europa. Lønomkostningerne for dette selskab i Polen skulle ganges med fem, hvis det skulle flyttes til Danmark.
"Det har vi simpelt hen ikke råd til, hvis vi skal holde vores konkurrencekraft", understreger Morten S. Nielsen.
AVK forsøger at afværge udflytning ved at investere i et effektivt produktionsapparat.
"På 10 år kan man vel sige, vi laver det dobbelte med det samme antal mennesker, som vi var for 10 år siden", siger Morten S. Nielsen.
På AVK International A/S arbejder 240 medarbejdere. I Danmark består AVK Gruppen af 650 ansatte fordelt på forskellige selskaber.