Fortsæt til indhold

“Godt med en snak og en kop kaffe - mere travlt har vi jo ikke”

Uddeler Egon Larsen, Dagli’Brugsen i Lyngby, er leveringsdygtig i god gammeldags hjælpsomhed på sin landtur

Samfund
Anette Bonde

Uddeler Egon Larsen tager sig den tid, det tager, når han kører landtur med varer. Om det tager tre eller fire timer eller mere, betyder ikke så meget.

Elpærer og vasketøj

Når der er bud fra kunder, der ikke selv har mulighed for at komme til Dagli?Brugsen i Lyngby for at handle, starter Egon Larsen bilen og kører ud.
"Der er næsten ingen dag, hvor vi ikke er ude og køre."
Det koster 15 kroner at få varerne bragt ud - det samme beløb som for 20 år siden. Det er ikke noget, der skal tjenes penge på, lyder det fra Egon Larsen. Typisk er der varer med i bilen til tolv-femten kunder.
Når varerne er båret ind, sker det nogle gange, hvis det er ældre og enlige kunder, at de står og har brug for en hjælpende hånd. Egon Larsen har både skiftet elpærer, hængt gardiner op, flyttet en reol og hængt vasketøj op på sin landtur.
"Det er meget hyggeligt at komme rundt og få en kop kaffe. Mere travlt har vi jo ikke."
For det meste er det Egon Larsen, der kører landturen. Hvis hans medarbejdere tager turen og er lidt længe om det, fordi de får en sludder med nogen, hører de ingen bebrejdelser, når de kommer hjem. Igen: "Det skal de have tid til."

Service koster ikke noget

Egon Larsen ved godt, at hans slags er ved at være en uddøende race.
"Jeg tror desværre, det er ved at være sjældent, at folk tager sig den tid, når de kommer rundt. Men jeg tror også, den kontakt er vigtig. Den skaber en tilknytning til butikken. Man kommer langt med service i dag, og det koster heldigvis ikke noget."
Egon Larsen går på efterløn, når han til august fylder 60. Så bliver det spændende at se, om bestyrelsen kan finde en uddeler, der lige som Egon Larsen er parat til at bruge 80-100 timer om ugen i butikken. Han møder klokken 04.30-05 om morgenen, og ofte er klokken i nærheden af 21.30-22, inden han er hjemme. Weekenderne holder han fri.

Kontoret er altid åbent

Han har aldrig fortrudt, at han blev uddeler.
"Jeg kan virkelig ikke forestille mig, at jeg skulle have lavet noget andet. Det er en form for livsstil. Jeg kan virkelig godt li? at snakke med kunderne, selv om det ikke er effektiv tid."
Der er venskabelige drillerier og hurtige kommentarer imellem hylderne, og Egon Larsens kontor er altid åbent. Folk stikker jævnligt hovedet indenfor og får en sludder. Nogle kommer også og læsser bekymringer af, hvis hverdagen driller.
"Det kommer ikke videre, det bliver mellem os."
Egon Larsen er bange for, at det er det, han vil komme til at savne allermest, når han stopper.