U16 piger knokler for at vinde DM i weekenden
De gæve piger træner hårdt til det store finalestævne i weekenden
DM Håndbold Skanderborg Håndbolds U16 piger kvalificerede sig til DM slutspillet allerede tre spillerunder før sæsonafslutning. Nu arbejder pigerne benhårdt for at ramme topformen til weekendens DM finale stævne i Aarhus.
"Den seneste uge har vi løbetrænet og styrketrænet rigtig meget, og nu kommer så den taktiske forberedelse," siger den 15-årige venstrefløj Marianne Dige og fortsætter,
"Det er nu, det bliver rigtig sjovt. Det er nu, vi skal til DM."
"Vi hører altid andre hold snakke om, at pigerne fra Skanderborg har det godt sammen. Det sammenhold tager vi med på banen. Når vi har det så godt sammen, har vi mere lyst til at spille for hinanden," siger fløjspilleren.
Succes i holdets bredde
Der opstår en lang tænkepause, da de to trænere Bo Rudgaard og Peter Fynsk skal svare på, hvorfor U16pigerne har så stor succes. Bo Rudgaard tager ordet.
"Vi har en rigtig god blanding af kompentencer. Derfor er vi svære at spille imod. Vores piger arbejder seriøst med det - også udenfor banen. Det kræver en struktureret hverdag, så de kan være 100 procent tilstede, når vi træner," siger han.
"Det professionelle miljø omkring pigerne bakker op, når det er nødvendigt, men spillerne er meget elitemindede allerede og de har god styr på planlægningen af deres dag. ? siger Peter Fynsk.
?Vores succes er en stor cadeau til pigerne. Det et billede på, hvor stor udvikling pigerne har været igennem. Et godt eksempel er Amalie Angel," siger Bo Rudgaard.
Landsholdsspiller klar
Amalie Angel bliver fremhævet, som den, der har udviklet sig mest. Som U14 spiller var hun ikke udtaget til nogle af de hold, der arbejder med talentudvikling. Landstræner for U16 pigerne Flemming Tuborg Larsen så hende spille mod SønderjyskE før jul 2012 og spurgte, om hun ville træne med dem.
Hun er således hoppet fra ingen talenttræning til landsholdet på en sæson.
"Jeg blev meget overrasket. Det havde jeg ikke regnet med. Det har givet mig selverkendelse og troen på, at jeg godt kan," siger den 15-årige venstre back Amalie Angel.
Hun pendler til Skanderborg fra Hadsten hver dag for at følge træningen på SHEA.
Er vokset 10 centimeter
Amalie Angel er ikke den eneste, der bruger tid i toget for at spille for Skanderborg.
"Jeg bor i Trelle nede ved Fredericia. I dag var jeg med toget klokken 15.10, og jeg er hjemme klokken 21. Jeg har altid været meget struktureret, så jeg bruger tiden i toget til at lave lektier og afleveringer," siger Amalie Grøn Hansen med øgenavnet Nips.
"Jeg var ret lille, da jeg startede her. Jeg er vokset mindst ti centimeter i højden på to år. Det skyldes den træning og kost, som SHEA tilrettelægger for mig. "