Fortsæt til indhold

Rosenhøj-projekt ryger til Europa

Den kommende renovering af Rosenhøj kommer nu i udbud, så alle entreprenører i hele Europa kan byde ind på at løse opgaven

Samfund
Camilla Olesen

Boligforeningen Århus Omegn har nu sendt renoverings-projektet af Rosenhøj i udbud, så alle entreprenører i hele Europa kan byde ind med en løsning. Renoveringen er et stort projekt, som kommer til at have indflydelse på beboernes hverdag, og derfor skal det foregå så godt og trygt som muligt, siger direktør for Århus Omegn, Leif Jensen. “Renoveringen af Rosenhøj er et meget omfattende og kompliceret byggeprojekt. Men ved at sende projektet i EU-udbud får vi mulighed for at udvælge de entreprenører, der har de største kompetencer og erfaringer inden for lige præcis den her type projekter,” fortæller Leif Jensen.

Beboerne er vigtige

Entreprenørerne kan byde ind på projektet indtil 29. april, og herefter vil Århus Omegn vælge fem-syv af de bedste kandidater, som vil blive præsenteret for et detaljeret udbudsmateriale i løbet af maj. Et af de centrale emner i materialet handler om Århus Omegns store krav til kommunikationen med beboerne under hele byggeprocessen. “Renoveringen af Rosenhøj er ikke bare et almindeligt byggeri. Vi griber ind i beboernes hverdag, når håndværkerne rykker ind. Derfor er det altafgørende for os, at hensynet til og dialogen med beboerne indarbejdes i udbuddet. På den måde sikrer vi den bedste proces for dem,” siger Leif Jensen. På grund af projektets størrelse og kompleksitet har det ikke været muligt at forudse alle muligheder og udfordringer på forhånd. Derfor er det også senere end forventet, at projektet ryger i EU-udbud. Samtidig skulle der have været byggestart til august, og den er nu udskudt til november. “Vi er selvfølgelig rigtig ærgerlige over forsinkelsen, som blandt andet skyldes, at vi har måttet vente på en offentliggørelse af lokalplanen, der først kom i januar. Men vi har informeret beboerne, og selv om alle er utålmodige efter at se resultaterne, så er beskeden blevet godt modtaget, og vi oplever fortsat en god stemning og stor opbakning til projektet,” siger Leif Jensen.