Hjerteforeningen rykker ud
Hjerteforeningen Norddjurs måler blodtryk og deler pjecer ud
Jane Brandstrup, Erna Nielsen og måske et par stykker mere fra Hjerteforeningen Norddjurs er også med på Kirial Messen. De medbringer en blodtryksmåler og forskelligt materiale til uddeling med information om og gode råd fra Hjerteforeningen. Desuden er der salg af kogebøger, smykker, nøgleringe med mere.
Dem, der får målt blodtryk, får resultatet med sig skrevet på et lille kort, hvor pulsen også bliver nedskrevet.
Luft i lungerne
Jane Brandstrup og E rna Nielsen fortæller i øvrigt, at mund-til-mund-metoden ikke længere regnes for nødvendig sammen med hjertemassage. Det vurderes, at indholdet af luft i lungerne hos patienten er stort nok til at blive drevet rundt i kroppen alene ved hjælp af hjertemassagen.
Som altid er fremgangsmåden: 30 tryk og derefter pause. Og husk at tilkalde hjælp, både for at rekvirere en ambulance og for at få afløsning til hjertemassagen, der er hårdt arbejde.
Jane Brandstrup og Erna Nielsens gode råd for at passe på hjerte og helbred er beskrevet i faktaboksen.