Trusler, hærværk og tyveri tvinger AGF ud af Gellerup
Samtlige af AGF Svømnings hold i Gellerupbadet er lukket ned med øjeblikkelig virkning. Det sker, fordi de gennem længere tid har oplevet både trusler om vold, hærværk mod parkerede biler samt tyveri af cykler og andre værdigenstande.
"Vi har desværre haft endnu en episode, og denne var af mere voldsom karakter. To af vore instruktører blev overfaldet i deres bil af en gruppe på 20-25 unge. Sidespejle blev sparket af, og der blev sparket gentagne gange ind i siden på bilen," oplyser svømmeleder Line Vittrup, som fortsætter:
"Det er med denne oplevelse in mente, at vi ikke længere kan forsvare at sende vores medarbejdere ud på en arbejdsplads, hvor deres sikkerhed ikke kan garanteres, ligesom vi heller ikke længere mener, det er rimeligt, at medlemmerne skal udsættes for denne risiko. Det er dybt beklageligt og helt vildt ærgerligt, at det endnu engang er de få, der ødelægger det for de mange."
Lukningen skete i sidste uge og varer i ialt 14 dage, hvor klubben håber at finde en løsning på problemet.