Fortsæt til indhold

Egedal tjener millioner på genbrug

Egedals borgere og affaldsmedarbejdere er de bedste ud af 18 kommuner til indsamling af genbrugsmaterialer. Kommunen tjener millioner, og det kommer borgerne til gode

Samfund
Arkiv

Der er penge i affald, og for Egedal Kommunes vedkommende er der i 2012 kommet 4,6 millioner kroner ud af alt det pap, papir, og jern som borgerne har leveret til genbrugspladser, papircontainere og andre opsamlingssteder.
Egedal Kommune er en af de 18 kommuner, der ejer Vestforbrænding, som sælger kommunernes genbrugsmaterialer videre på verdensmarkedet. Ud af de 48 millioner, som Vestforbrænding tjente ind på genbrugsressourcerne i 2012, kommer 4,6 millioner nu tilbage til Egedal.

Gode til at sortere

”Vi er de bedste blandt de 18 kommuner, fordi borgerne er gode til at sortere rigtigt, sætte ting til storskrald og bruge genbrugspladserne. Hvis borgerne ikke sorterer rigtigt, får vi nemlig ikke værdi ud af ressourcerne,” siger Ingela Karlsson, der er chef for Teknik og Miljø i Egedal Kommune.
Men det handler også om, at borgere og virksomheder har gode muligheder for at komme af med genbrugsaffaldet. Her spiller det en rolle, om der er gode genbrugspladser med personale, der kan vejlede om sortering, og som bruger tid på at sortere affaldet igen, når der sker fejl.

Høj service

”Vi er også blevet de bedste til sortering, fordi vi har prioriteret en høj service på affaldsområdet. Vi har nogle gode afhentningsordninger, hvor vi henter haveaffald og genbrugsaffald hos borgerne og en god service fra kommunens affaldsmedarbejdere og på genbrugspladserne,” forklarer Ingela Karlsson.
Billedet af Egedal Kommunes høje serviceniveau på affaldsområdet bliver bekræftet af den seneste store brugerundersøgelse, der viste, at 92 procent af alle borgere i Egedal sorterer deres affald, og at tre ud af fire er "godt tilfredse" med kommunens service. Derudover vil borgerne gerne sortere mere og sortere flere forskellige ting, ifølge undersøgelsen.

Høje priser på genbrug

De 4,6 millioner, som nu ruller tilbage til Egedal, er også et resultat af de høje markedspriser på jern, kabler, pap og papir, som kommunen afsætter via Vestforbrænding. På grund af den økonomiske krise er efterspørgslen efter genbrugsressourcer steget, og det har fået prisen på genbrug og dermed afkastet til at stige.
”De 4,6 millioner, som vi har tjent ind, bliver brugt til at gøre vores affaldsordninger billigere,” siger Ingela Karlsson.