Kommentar til borgmesterens indlæg
Det var et dejligt positiv indlæg, som lokalavisen bragte d. 9. april omkring skole- og uddannelsessituationen i Skanderborg kommune.
Forfatteren var Borgmester Jørgen Gaarde, som forsøgte på sin positive ”vi skal jo videre når vi har fået vores vilje” facon, at styre uden om det faktum, at kommunen med dens medlemskab af Kommunernes Landsforening (KL) er indirekte medansvarlig for denne Lockout-situation. KL har valgt en chefforhandler, forhandlingsudvalg og strategi, som Skanderborg kommune og Jørgen Gaarde er en del af.
Der er ingen tvivl om, at der skabes gode skole- og uddannelsesresultater i Skanderborg kommune af gode og engagerede lærer, pædagoger og andet personale. Især når man hører de påstande der har været i medierne, om lærernes undervisningstid, så er det da flot, at vi i Skanderborg kommune skaber de gode resultater, som borgmesteren er så stolt af.
Nu hvor kommunevalget nærmer sig, så plejer politikere og politikeraspiranter at have en holdning til stor set alt. Ugebladene tapetseres ugentligt med indlæg om stort og småt af kendte og mindre kendte politikere.
I denne konflikt er alle forbavsende tavse. Det er måske et udtryk for accept af KL`s holdning og behandling af lærerne og deres situation. Eller er det blot berøringsangst og man tager først stilling, når man har fundet en ”vinder” i konflikten? Taberne er til at få øje på!!
Et udsagn man ofte hører, når man taler økonomi i kommunen er lønninger. Den største post på et skolebudget er lønninger til personalet. I denne her situation, hvor lærerne er Lockout"et, og der ikke udbetales løn, så vil vi som forældre gerne vide, hvilken skranke vi skal henvende sig til på rådhuset for at få vores skattepenge tilbage.
Man kan i spøg sige, at vi vil have vores ”skolepenge” tilbage. Eller i hvert fald vores børns skolepenge.
Kommunen går jo ind for, at man yder som man nyder. Og i dette tilfælde har kommunen ikke ydet – kun nydt i form af vores skattepenge.
At en konflikt er lovlig varslet betyder vel ikke, at man bare kan lade hånt om vores skattepenge?