Bagermester vil tage Vestermøllebrød i finalen
Henrik Kjær spor sit nye brød gode chancer i konkurrencen om Danmarks bedste brød 2013
Et helt nyt brød har set dagens lys. Vestermøllebrødet hedder det, og er bagt med frisk mel fra Vestermølle. Det er bagermester Henrik Kjær, der står bag opskriften til det nye brød, der er bagt af brødhvede, som er fuldkornsformalet på den gamle mølle ved Vestermølle.
"Jeg spiste på Restaurant Vestermølle og smagte brødet, og tænkte straks, at det ville jeg gerne prøve at udvikle" fortæller bagermesteren, der står bag Kagehuset i Hovedgård, Østbirk, Gedved og Egebjerg.
Efter at have fået et samarbejde med Vestermølle på plads, tog det Henrik Kjær to måneder at udviklet brødet. Efter ti forsøg og et bagerikursus i Schweiz, lykkedes det ham endelig at finde frem til opskriften på det brød, som nu sælges i alle Kagehusets butikker og i Superbrugsen i Hørning.
Ifølge bagermesteren har kunderne taget godt imod brødet, som butikkerne sælger 60 af om dagen. Selv om brødet kun har været i butikkerne i omkring to uger, spår Henrik Kjær det en flot fremtid.
"Det er et brød, som vi er rigtig stolte af. Til august vil jeg melde det til konkurrencen om Danmarks Bedste Brød, hvor jeg er sikker på at det har meget gode chancer," fortæller han.