Fortsæt til indhold

Stadig farlige redskaber på legepladser

Stærkt tiltrængt renovering af institutioners legepladser er blevet udskudt til i år. De farlige redskaber er afspærret, forsikrer chef for Dagtilbud Børn

Samfund
Stig Lindén-Søndersø

Der er stadig farlige legeredskaber på mange af de kommunale institutioners legepladser.

Hillerød Posten kunne i november sidste år afsløre, at en tilsynsrapport om kommunens 35 institutioners legepladser viste, at adskillige legeredskaber bør repareres eller rives ned, fordi de potentielt kan være livsfarlige for børnene. I alt 34 institutioner havde alvorlige fejl som eksempelvis råddent træværk, risiko for, at børnene kan hænge fast med stropper og blive kvalt, få fingre eller hovedet i klemme eller på anden måde kan komme til skade.

De farlige redskaber skulle ifølge planen have været fjernet sidste år, men ifølge afdelingschef for Dagtilbud Børn Jette Frandsen Petersen, har det taget længere tid end forventet at undersøge de 35 institutioners legepladser til bunds. Hun slår dog fast:

”Hvis der er nogen redskaber, der er så farlige at anvende, at der kan ske ulykker, så er der blevet lukket af for dem, så de ikke kan anvendes længere”, forsikrer hun.

Tre gange 500.000 kroner

Tilsynet med legepladserne blev sat i gang efter sidste års budgetforlig, hvor det blev vedtaget at sætte en halv million kroner af i 2012, 2013 og 2014 til forbedring af institutionernes legepladser.

Fordi renoveringerne er blevet udskudt, så er de 500.000 kroner fra sidste år blevet overført til i år, hvor der samtidig vil komme nye redskaber op for yderligere cirka 500.000 kroner på legepladserne, forklarer afdelingleder i kommunens ejendomsafdeling Lone Byskov.

”I første omgang skal byrådet behandle sagen, og derefter skal arbejdet med renoveringen af legepladserne i udbud. Vi håber på at komme i gang med arbejdet i sommerferien, og at det er færdigt først på efteråret,” siger Lone Byskov.

Mere fokus på udeleg

Det er langtfra sikkert, at de gamle redskaber bliver erstattet af lignende nye, forklarer Jette Frandsen Petersen.

"Der kommer måske ikke et nyt vippedyr. Det kan i stedet være legeting, der kan være med til at få fokus på udeleg, og som kan gøre legepladserne mere spændende at bruge, siger hun og forklarer, at en del af personalet fra dagtilbudområdet har været på kursus i det forgangne efterår.

"Der fik de inspiration til, hvordan man kan bruge legepladserne på en ny måde, og derfor vil den enkelte institution i løbet af året selv byde ind med forslag til, hvordan dens legeplads kan forbedres", forklarer hun.Det vides endnu ikke, hvordan den sidste halve million skal bruges i 2014.