Fortsæt til indhold

“Et billede siger mere end tusinde ord”

19-årig Tobias Ehlig fra Aarhus driver virksomheden Tobias Ehlig Video

Samfund
Line Hitz

Med sine 19 år er Tobias Ehlig ung iværksætter, men på trods af det, så står kunderne i kø. Han startede for knap et år siden Tobias Ehlig Video, hvor han producerer reklame-, instruktions -, og præsentationsvideoer for virksomheder. Han har en stor passion for video, og kærligheden til kameraet kan beskrives kort.
“Et billede siger mere end tusinde ord,” siger han.
Tobias Ehlig trådte sine barnesko på Frederiksbjerg i Aarhus og allerede som barn, begyndte han at interesserer sig for det levende billede.
“Jeg legede med mine forældres videokamera, og da jeg blev lidt ældre, fik jeg mit eget,” siger han.
Den unge aarhusianer begyndte at filme til familiefødselsdage og havefester, og familie, venner og bekendte fik hurtigt øjnene op for talentet. Som 17-årige fik han sit første lønnede job, og derefter opstod de første spæde iværksætterdrømme.
“Jeg tænkte, at hvis jeg virkelig ville noget med mit video, så blev jeg også nødt til at investerer i ordenligt udstyr, som kunne lave gode billede og lyd,” siger Tobias Ehlig og forsætter.
“Jeg satsede, og brugte 40.000-50.000 af mine sparepenge på at købe udstyr.”

Kendte kunder

Det skulle vise sig at være et godt sats. Med studenterhuen på hovedet startede han i sommeren 2012 sin egen virksomhed. Gennem et solidt netværk fik han hurtigt kunder i butikken, og efter kun et år i branchen, kan han bryste sig af kunder som Train, Kupé og BioCity.

Drømme

I øjeblikket går Tobias Ehlig på Højskole i Vejle for, som han selv siger det, så har han mange ideer og tanker om fremtiden. Virksomheden er dog stadigvæk første prioritet hos den unge iværksætter, og når kunderne kalder, så kommer Tobias Ehlig flyvende.
“ Min virksomhed har første prioritet. Hvis en kunde ringer, så rejser jeg gerne landet rundt for et møde,” siger han.
Tobias Ehlig bruger omkring 10-15 timer om ugen på sin virksomhed, og selvom fødderne er solidt plantet i den jyske muld, så lever drømmene i bedste velgående.
“ Jeg drømmer ikke om at lave film for Tv2, men jeg vil gerne lave film for virksomheder og leve af det,” siger han.