Første etape af Rambla snart en realitet
Nyt indkøbscenter i tre etager på vej til Marmorpladsen i Hørning 2014
Siden august 2008 har de fremtidig planer for Marmorpladsen i Hørning været på tegnebordet. Projektet er bedre kendt som Ramblaen, og nu ser det endelig ud til at første etape af projektet bliver en realitet. Dermed kan byens handlende kan se frem til endnu flere butikker på pladsen midt i byen.
"Jeg synes, at det er en glæde, at byen får en chance for at udvikle sig, da byens borgere er loyale overfor de lokale butikker og det skal belønnes, og derfor jeg er glad for at der endelig sker noget, og vi kan komme i gang med første del af Ramblaen," siger Niels Bjerg-Nielsen, der er formand for Hørning Cityforening og torvholder på projektet.
En stærk handelsby
Siden 2009 har Niels Bjerg-Nielsen arbejdet sammen med Skanderborg Kommune og ejerne af de otte butikker, der ligger mod Adslevvej, for at finde en løsning på de manglende parkeringspladser. De otte ejere har skullet afgive et stykke af deres grund til parkeringspladserne, og det har ifølge formanden forsinket processen i et år.
"Når man bygger flere kvadratmeter, skal der være parkeringspladser, og for at skabe dem, har det været nødvendigt at kigge på parkeringspladser bag nogle af centrets bygninger. Det har krævet et ja fra ejerne, hvilket har betydet en hel del overvejelser, da vi har været lidt usikre på hvordan forholdene ville blive og hvordan vi kan skabe en fornuftig logistik fra parkeringspladserne til torvet," forklarer han.
Hos Skanderborg Kommune, er Plan-og Erhvervschefen glad for at en løsning er fundet.
"Løsningen er sket med stor velvilje fra ejerne af butikkerne, og det synes jeg er rigtig godt. Hørning er en stærk handelsby og den kan sagtens trække mere handel til. Hele planen for torvet er en forskønnelse af området og det synes jeg bliver dejligt," siger Bente Hornbæk.
Loyale borgere
Det er den århusianske arkitekt Jørgen Funk, der står bag udformningen af det nye 3000 kvadratmeter store center. Den nye bygning bliver i tre etager, med fire butikker og liberalt erhverv på anden etage. På tredje etage vil der blive 10 lejligheder.
"Jo flere brancher, som der er repræsenteret, jo mere er det interessant er det at komme her. Vi er omringet af byer, der udvikler sig og folk bliver fristet af det. Vi ligger lige midt imellem og det betyder at hvis vi fortsat vil være attraktive, så skal vi udvikle os. Hvis vi ikke gør noget, kan jeg ikke sige, hvad der vil ske, men jeg er sikker på at kurven vil gå ned ad," siger Niels Bjerg-Nielsen.
Skanderborg Kommune er i gang med at færdigøre en lokalplan for området. Når den har været i offentlig høring og er endelig godkendt i byrådet, kan bygherren begynde at søge byggetilladelse.
"Vi regner med at gå i gang med etableringen af parkeringspladserne efter sommerferien, så de er færdige til at byggeriet kan gå i gang, og det håber vi bliver i starten af 2014, når vejret tillader det," siger kommunens Plan og Erhvervschef.
Glæde på torvet
Hos centrets erhvervsdrivende er der glæde over at Ramblaen endelig ser ud til at blive en realitet.
"Det er dejligt, at det er lykkedes at komme i gang. Nu håber vi bare at det går hurtigt med at fylde lejemålene op, og at det bliver nogle butikker, som kan supplere dem, som vi har her allerede," siger Tina Bille, der er indehaver af Matas.
Den mening deler Betina Thomsen, der er indehaver af tøjbutikkerne Mark og Rose og Maluna,
"Jeg glæder mig jo helt vildt, og jeg forventer at få mere nyt til byen. Jeg håber, at det nye center kan skabe lidt mere gang i den anden ende af centret, hvor jeg også lige har åbnet en ny butik. Jeg tror, at det vil skabe vækst og at vi holder endnu flere i byen. Endelig lykkedes det," siger hun.
Også hos Profiloptik og hos bageren, er der glæde at spore.
"Det er fantastisk og dejligt at vi på den måde kan fastholde vores nærområde og på den måde udvikle byen," siger Torben Madsen fra Profikoptik.
"Vi synes, at det er alletiders og vi glæder os til det nye center. Vi er rigtig glade for at der sker noget udvikling i byen. Detailhandlen i dag er presset og det er kunderne, der kommer til at bestemme fremtidens detailhandel. Jo mere, som vi har at byde på og jo mere forskellige vi er, jo bedre kan vi fastholde kunderne her i byen, så de ikke skal andre steder at handle," forklarer Susanne Nielsen fra Guldbageren. Hun håber på flere specialbutikker i centret med blandt andet sko og isenkram.