Masser af gode forslag til nyt logo
Rigtig mange elever og også flere forældre kastede sig over opgaven med at skabe et logo til den nye Ellevangskolen i Vejlby
nyt logo “Vi har fået pænt mange forslag og det er skønt at se, så mange har haft lyst til at være med.”
Smilet er stort hos Marianne Bach, pædagogisk leder på Jellebakkeskolen og den nye Ellevangskolen, dagen efter fristen for at aflevere logo forslag.
Udvalget, der skal vælge det nye logo, har fået et meget bredt udvalg af forslag at arbejde videre med.
Her er både de meget detaljerede og de helt enkle. Nogle fyldt med farver, andre i sort-hvid, nogle håndtegnede, andre skabt på en computer.
Forslag fra elever og forældre
“Rigtig mange af eleverne fra både Vejlby Skole og Jellebakkeskolen gik straks i gang, da vi udskrev konkurrencen, men ogs flere forældre har været kreative og afleveret logoforslag,” fortæller Marianne Bach.
Udvalget udvælger nu 10 forslag, som går videre til finalen, men hvilke forslag det er, forbliver en hemmelighed.
“Vi offentliggør ikke noget før den allerførste skoledag på Ellevangskolen. Der arrangerer vi en stor happening, hvor vinderlogoet bliver afsløret.”
Til den tid er der også en hjemmeside klar til Ellevangskolen. Den er i øjeblikket ved at blive testet internt, og er ifølge Marianne Bach klar omkring 1. august.