Fortsæt til indhold

Auningløb med cafémiljø ved p-pladsen på Centervej

Auningløbet 2013 løber af stablen torsdag 13. juni

Samfund
Anette Bonde

Arrangørerne af Auningløbet glæder sig til at gentage successen fra sidste år, hvor hele 237 motionister på cykel og i løbesko var med. Det var første år, det fandt sted. Torsdag 13. juni kan folk i Auning og omegn igen kridte cykelskoene og pumpe cyklerne - så er der Auningløb igen.
Med den gode succes fra sidste år i bagagen har gruppen bag Auningløbet valgt at udbygge det med nye tilbud og forbedringer. For eksempel er der i år blevet endnu flere ruter at vælge imellem, og målområdet, det vil sige p-pladsen på Centervej, bliver lavet om til et festligt cafémiljø med mulighed for at købe mad og drikke samt levende musik.
"Stemning og musik kan nydes gratis af alle – når bare man husker at klappe af de deltagende motionister når de kommer i mål", lover Ulrik Torp Kvistgaard, der er med i styregruppen bag Auningløbet.
Hele deltagergebyret går ubeskåret til Børnecancerfonden.