Fortsæt til indhold

"Han kopierer Laudrup"

Kasper Hjulmand er ikke den kedeligste træner i Superligaen, men har kopierer Michael Laudrup i forhold til at være i kontrol og cool, mener Stig Tøfting

Samfund
Martin Warming

Mange danske Superliga-trænere er alt, alt for kedelige.
De mener i hvert fald Stig Tøfting, der i sin ugentlige klumme i Ekstra Bladet efterlyser mere vildskab på sidelinjen.
"Jeg er ked af at sige det, men når jeg ser trænerne i Superligaen, så tænker jeg sgu' en gang imellem, om de er uddannet bedemænd. Jeg ved godt, at deres fornemste opgave er at træne holdene, og det selvfølgelig ikke er Cirkus Arena, de er ansat i, men derfor er det jo fedt at se, når José Mourinho går til vaflerne eller i sin tid Erik Rasmussen flyve rundt på sidelinjen," skriver Stig Tøf.
I sin klumme bedømmer han de 12 Superliga-trænere og deres vildskab - eller mangel på sammen - og om FC Nordsjællands cheftræner, Kasper Hjulmand, skriver Tøffe:
"Jo, jo, der er lidt gang i den, men kopierer vist Michael Laudrup i forhold til at være i kontrol og være cool", skriver han om FCN-træneren.