Klatreklub fra Gellerup er Årets Idrætsklub
Århus Klatreklub i Gellerup er kåret som Årets Idrætsforening
Det er et spektakulært sted, Århus Klatreklub råder over i Gellerup. Tårnhøje klatrevægge stiger op på begge sider, og selv i loftet er der plads til at kravle rundt, hvis fingrene kan klare at holde fat i de små farvestrålende greb.
Det er sjovt at tænke sig, at der hvor de store klatrevægge begynder, faktisk er bunden af et gammelt springbassin. Klatreklubben ligger nemlig i forlængelse af Gellerupbadet.
Århus Klatreklub flyttede hertil fra midtbyen i 2008 og har siden opbygget Danmarks største indendørs klatrehal med cirka 750 medlemmer.
Blandt andet den hurtige vækst i medlemstallet har været én af årsagerne til, at klubben i sidste uge fik 100.000 kroner og prisen som Årets Idrætsforening af Danmarks Idræts-Forbund.
“Det er en flot pris, og det er vildt mange penge, som vi kan lave mange ting for. Hvad de præcist skal bruges til, får medlemmerne mulighed for at være med til at bestemme gennem en idékonkurrence - bestyrelsen kunne aldrig finde på bare at bestemme. Vi har jo vundet prisen i fællesskab og skal være med til at bestemme i fællesskab,” siger Christian Nicolai Ørum-Petersen, der er formand i Århus Klatreklub.
Medansvar gennem udvalg
Fællesskabet, og det at alle bidrager til klubben, er én af grundpillerne i Århus Klatreklub, og det er også én af grundene til, at de er blevet Årets Idrætsklub.
“Århus Klatreklub har mere end 100 frivillige kræfter registreret i forskellige udvalg, alle med et klart ansvarsområde og eget budget. Klubbens organiseringsform er tilpasset nutidens herdagsliv, men samtidig med demokrati og frivillighed i højsædet,” står der blandt andet på diplomet fra DIF.
Faktisk har klubben hele 22 udvalg, som eksempelvis vægudvalget, alpinudvalget, sikkerhedsudvalget og så selvfølgelig det klassiske festudvalg.
“Hvorfor skal bestyrelsen tage alle beslutninger, når der måske sidder andre med bedre viden på området?” Spørger Christian Nicolai Ørum-Petersen, som fortsætter:
“Det giver engagement, ejerskab og medansvar fra medlemmerne, og det sikrer, at dem i udvalgene brænder for arbejdet. Og så er det nemt for alle at stille et spørgsmål til rette vedkommende.”
Giver et adrenalinkick
Men hvad er det egentlig, der er så fedt ved at klatre? Det kan 26-årige Signe Jensen svare på. Hun har klatret i halvandet år og er blevet fanget af sporten.
“Jeg begyndte, fordi jeg kendte nogle, som klatrede, og der skulle ikke meget mere end én gang til, før jeg indså, at det var det fedeste,” smiler hun.
“Det er den konstante konkurrence med mig selv, jeg godt kan lide. Man stræber hele tiden efter at forbedre sig, og det giver et adrenalinkick, hver gang jeg overvinder et problem på væggen - det er bare fedt. ” fortsætter hun.
Det er dog ikke kun selve sportsdelen, som Signe i øvrigt beskriver som den mest effektive og sjove måde at komme i form, den 26-årige pige er faldet for.
“Selvom man er alene på væggen og kæmper meget mod sig selv, så er det faktisk en meget social sport - det kan jeg godt lide,” fortæller hun.
Det sociale er vigtigt
Man kunne måske ellers godt tro, at klatring er en ensom sport - manden mod muren - men netop det sociale er en vigtig del af Århus Klatreklub.
“Fordi det er så hårdt at være på væggen, er det også nødvendigt at sidde meget på gulvet og slappe af ind i mellem. Her bliver der snakket og hygget,” fortæller Christian Nicolai Ørum-Petersen.
Klatrene er da som oftest også nødt til at være minimum to, når der skal klatres på de store vægge - én der sikrer og én der klatrer. Det er med til at skabe fællesskab i klubben:
“Klatrene lærer hurtigt at tage sig af hinanden og passe på hinanden - det giver et fantastisk sammenhold og en rigtig god stemning,” siger Christian Nicolai Ørum-Petersen.