Fortsæt til indhold

Fugletårn indviet efter 24 år

Borgerne i Stjær kan endelig tage et unik naturområde ved Tåstrup sø i brug

Samfund
Af Christina H. Langpap

Torsdag i sidste uge kunne borgerne i Stjær endelig komme til Tåstrup Sø. Et område, som flere borgere har kæmpet om at få adgang til i omkring 24 år.
"Det er en helt fantastisk følelse at stå i det nye fugletårn ved søen og kigge ud over søen og rørskoven og hele den store matrikel. Vi kan godt finde områder, som dette i Midtjylland, men vi kan bare ikke komme dertil, men det kan vi her. Derfor har det også været helt mærkeligt, at vi har sådan et fantastisk område, som vi ikke har adgang til at bruge, men det har vi heldigvis nu," forklarer Jakob Thulesen Dahl, der er formand for Ejerlav for Tåstrup Sø.
Siden 1998 har han været med til at gøre adgangsvejen til virkelighed.
Ejerlavet har nemlig været initiativtager til det grønne partnerskab, der torsdag kunne indvie det nye fugletårn og gangbroen igennem den urørte ellesump.
"Det er meningen at området skal være for børnehaver, skoler og alle, der er interesseret i at få en naturoplevelse. Det er noget helt andet end at gå i en bøgeskov," fortæller han.
Det er blandt andet økonomisk støtte fra Nordeafonden, Friluftsrådet, Dansk Ornitologisk Forening, Naturstyrelsen og Skanderborg Kommune, der har betydet, at interesserede nu kan betragte naturen fra fugletårnet og gangbroen.
"Og så skal vi ikke glemme den uvurderlige velvillighed, som de lokale lodsejere og frivillige har vist for projektet. De har stillet jorden til rådighed og har med egne hænder bidraget til etableringen af gangbro og fugletårn," forklarer Jakob Thulesen Dahl.