Hillerød vil have flere piger i byen
Kommunen vil undersøge, hvad der kan få piger mellem 13 og 17 år til at opholde sig mere i byen. Pigerne inviteres til idémøde med designer
Boldspillende og skateende drenge er et normalt syn i Hillerøds gader og på byens pladser, men hvor er pigerne, og hvad skal der til for, at de har lyst til at være mere i byen?
Det har Hillerød Kommune sat sig for at undersøge den kommende tid, og derfor inviterer kommunen alle piger i alderen 13 til 17 år til at komme med deres forslag til, hvad der vil gøre det sjovt for dem at opholde sig i byens rum.
Til formålet har kommunen blandt andre hyret designer Ulla Aude.
"Pigerne skal bare møde op til opstartsmødet 8. maj, tage en veninde under armen og komme med deres ideer til, hvad der kunne gøre byen endnu bedre for dem. Vi skal nok sammen med pigerne udvikle deres ideer til en konkret mobil facilitet, der vil gøre byen til et interessant sted for dem at opholde sig i” fortæller Ulla Aude.
Skal kunne flyttes rundt
Marie Stockmarr fra kommunens Kultur og Udviklings-afdeling siger, at det først og fremmest handler om at få skabt en dialog med pigerne, så kommunen bliver klogere på, hvad der skal til. Det eneste, der i første omgang er vigtigt, er, at det er en mobil enhed, som kommunen kan flytte rundt i byen, så den kan gøre nytte forskellige steder.
"I Nr. Snede har byens piger har fået en bænk formet som en stor rød pil, hvor pigerne kan sidde og snakke og hygge sig", siger Marie Stockmarr.
Og netop de sociale relationer er noget, piger vægter højt, viser flere undersøgelser af brugen af byrum. De viser, at piger generelt ikke er meget for at svede offentligt, ligesom drenge er - i stedet vægter de samvær og samtale langt højere. Blandt andet derfor har Gribskov Kommune forsøgt sig med en mobil tepavillon.
"Det kan også være noget med musik, vi er åbne for meget", siger Marie Stockmarr.
Opstartsmødet bliver holdt i Støberihallens Café og begynder klokken 16.30 og slutter cirka 19.30.
Læs mere på nettet på www.facebook.com/mobilefaciliteter.