Patruljen i Ulstrup til legeevent
Belønning og inspiration var nøgleordene, da Ulstrup Skole sendte en flok elever til Gymnastik- og Idrætshøjskolen i Viborg i tirsdags
På Ulstrup Skole har man som på 902 andre danske skoler oprettet en legepatrulje. Det vil sige, at en gruppe af ældre elever i frikvartererne organiserer lege for de yngre elever. Det hedder en legepatrulje.
I tirsdags kom så belønningen, nemlig en tur til Gymnastik- og Idrætshøjskolen i Viborg. Her mødtes man med andre legepatruljer for at udveksle idéer og få ny inspiration med hjem.
På krykker
"Vi havde en perfekt dag med strålende sol og topmotiverede børn, som bare kørte løs med masser af aktiviteter i hold på tværs af alder og klasser. Legepatruljen på Ulstrup Skole er 5. og 6. klasser. Mads fra 6. klasse klarede hele dagen på krykker til stor beundring fra alle, men så dunkede det også i foden, og han var glad for at blive hentet af sine forældre ved toget i Ulstrup efter en meget anderledes skoledag," fortæller Runa Sand, der er lærer på Ulstrup Skole og med i Viborg.