Fortsæt til indhold

Sådan rammer snestormen

Samfund
Jacob Nielsen

Bedst som man håbede, at der var varmere vejr på vej, så slår vinteren tilbage.
Mandagen er startet med sne og snefygning i Sydvestdanmark. Der meldes om sne og kraftig blæst i Sønderjylland og på Fyn, hvor Vejdirektoratet advarer trafikanter mod den kraftige vind og, hvor mandagens Superliga-kamp mellem SønderjyskE og Esbjerg er aflyst.
Mandagens snestom klinger af i løbet af eftermiddagen, men senere mandag aften rammes østdanmark af en ny og endnu kraftigere snestorm, som vil rase hele natten og i løbet af tirsdagen.
DMI varsler derfor snestorm for Fyn, Vest- og Sydsjælland, Bornholm, København og Nordsjælland, hvor der forventes om til 20 centimeter sne, udbredt snefygning og vindstød af stormstyrke.
Temperaturen vil ligge omkring -1 til -2 grader, men vil, på grund af vinden, føles som omkring -20. Snevejret vil klinge af i løbet af onsdagen og torsdagen.
Ifølge DMI skal man være meget opmærksom og holde sig orienteret om vejrforholdene.