Åbnes igen den 25. marts
Broen på Jens Holms Vej ved Fynsvej i Kolding åbnes igen for trafik begge veje mandag 25. marts. Broen er lige nu åben ud af byen i det nordlige spor, efter et godstog mandag 11. marts kørte ind i en af bropillerne.
Den 25. marts åbnes for trafik i begge retning for alle køretøjer (biler, lastbiler og modulvogntog) med undtagelse af specialtransporter. Der er dog behov for at indsnævre kørebanen til 2 X 3 meter af hensyn til broens stabilitet. Cyklister og fodgængere kan fortsat færdes i begge sider af Jens Holms Vej.
Det forventes, at den permanente søjle er etableret i løbet af 6 – 8 uger hvor trafiksituationen fuldt ud kan normaliseres på Jens Holms Vej.
Vejen er en vigtig færdselsåre i Kolding, og dagligt passerer 17.500 biler og lastbiler broen. Der er skiltet med omkørsel, hvis man kommer kørende fra nord. Her skal du køre ad Ndr. Ringvej, Vester Ringgade, Tøndervej og Sydbanegade.