Fortsæt til indhold

6.000 ansøgere søgte job i Bauhaus

Samfund
Jacob Nielsen

At der er mange om buddet, når der bliver slået ledige stillinger op, det kommer nok ikke som den store overraskelse. Men ligefrem at skulle pløje sig igennem over 6.000 ansøgninger. Det var nok ikke, hvad ansættelsesudvalget til et nyt Bauhaus byggevarehus i Roskilde havde regnt med, da de i midten af januar begyndte søgningen efter 120 medarbejdere til det nye varehus på Industrivej. Det skriver Roskilde Avis.
Interessen overstiger alle forventninger hos varehuschef Rune Sury.
"Det er langt mere end, hvad vi havde drømt om, selvom jobsituationen naturligvis gav os forhåbninger om, at mange kvalificerede kandidater ville søge," siger Rune Sury til avisen.
På baggrund af de mange ansøgninger er varehuschefen nu i fuld gang med at finde ud af, hvem der skal have de 120 job.
Bauhaus søger for tiden også medarbejdere til at varetage forskellige funktioner i blandt andet Glostrup, Hillerød og Næstved. Se mere her: