Hvad skal der ske med Strandparken?
Strandparken I/S holder borgermøde om Strandparken mandag den 15. april på Ishøj Rådhus
Har du gode ideer eller ønsker til, hvordan Strandparken skal udvikle sig fremover, har du nu muligheden for at dele dem på et borgermøde den 15. april på Ishøj Rådhus. Det sker klokken 19-21 i Byrådssalen.
Efter en indledning ved Strandparkens formand, Ishøjs borgmester Ole Bjørstorp, har deltagerne mulighed for at komme frem med deres ønsker og synspunkter.
Lytter til forslag
Ved borgermødet i 2012 var der cirka 60 fremmødte, som deltog i en livlig og engageret debat med Ole Bjørstorp og to andre bestyrelsesmedlemmer - borgmester Henrik Rasmussen, Vallensbæk og Arno Hurup Christiansen, Brøndby.
Debatten mundede ud i en ønskeliste på 38 punkter, som bestyrelsen løbende har fulgt op på.
De 38 punkter omfattede meget varierende emner som beplantning, græsslåning, stier, badebroer, handicapfaciliteter, kystsikring, hunde, ridning, fiskeri, toiletter, tang med mere.
De fleste punkter er afsluttet, mens der stadig arbejdes videre med andre.