Det siger boom boom på Rønde Gymnasium
Det tager altid nogle år at slå igennem som offentligt gymnasium, men det er nu sket for Rønde Gymnasium, forklarer bestyrelsesformand
Vi har naturligvis spurgt elevrepræsentanterne i bestyrelsen, hvordan de vil forklare, hvorfor Rønde Gymnasium lige nu oplever næsten en fordobling i antallet af ansøgere til 1. g, og deres forklaring er samstemmende, at det slår igennem, at nuværende elever simpelthen roser stedet og anbefaler det til yngre kammerater," fortæller Vilfred Friborg Hansen, tidligere borgmester i Rønde Kommune og senere Syddjurs Kommune og bestyrelsesformand for Rønde Gymnasium.
Motiverede unge
Bestyrelsesformanden glæder sig naturligvis over, at 141 ansøgere har lagt billet ind på at starte i 1. g efter sommerferien mod kun 77 sidste år.
"Vi ved godt, at det tager tid at slå igennem som offentligt gymnasium, fordi omverdenen meget naturligt lige vil se, hvordan tingene udvikler sig," forklarer Vilfred Friborg Hansen, der hæfter sig ved, at især mange unge fra området i og omkring Ebeltoft nu søger til Rønde.
"For os er det glædeligt, at vi for første gang, siden vi overgik til at blive offentligt gymnasium i 2010, skal opleve en årgang, hvor alle ansøgere har Rønde Gymnasium som deres førsteprioritet," noterer bestyrelsesformanden.
Fordelingsmøde
Indtil nu har det nemlig været sådan, at Rønde Gymnasium ved et såkaldt fordelingsmøde med de andre gymnasier i nabolaget, har overtaget unge, som ikke har haft Rønde som deres førsteprioritet, men som på grund af 'pladsproblemer' ikke har kunnet komme ind på det gymnasium, som de egentlig havde set frem til at skulle starte på.
"Fordelingsmødet har gjort, at vi har overtaget en række unge, så vi har kunnet starte med over 100 g'ere fordelt på fire klasser, men dertil er der så også at bemærke, at de unge, der ikke havde Rønde som førsteprioritet, rent faktisk er blevet hos os, fordi de er blevet begejstret for studiet og miljøet i Rønde," fortæller Vilfred Friborg Hansen.
I år bliver det ikke aktuelt for Rønde Gymnasium at overtage unge ved et kommende fordelingsmøde. De 141 ansøgere passer perfekt til kapaciteten på stedet. De bliver fordelt på fem 1. g-klasser.
Tror på fremtiden
Vilfred Friborg Hansen, der selv har en lang fortid som gymnasielærer på Grenaa Gymnasium, nævner også det moderne nybyggeri ved Rønde Gymnasium som en god forklaring på, at efterspørgslen efter Rønde blandt de unge er i vækst.
"Vi tror da også på, at den nuværende udvikling vil fortsætte," lyder det optimistisk.
"Det er godt nok en kendsgerning, at vi får nogle små årgange de kommende år, men til gengæld ligger Rønde Gymnasium placeret i et vækstområde, når vi taler bosætning, og det vil også afspejle sig i tilgangen af unge fremover."