Fortsæt til indhold

Fejrer jubilæum med flot musikprogram

Musikken spiller for 25. år i træk i Hornslet, og det kommer sædvanen tro ikke til at gå stille af

Samfund
Arkiv

Siden 1988 har de frivillige bag Rosenholm Festivalen hvert år skabt en kæmpe fest i Hornslet med musikken i fokus - og i år har programmet fået hele armen for at fejre 25-års jubilæet.
"Vi har knoklet for at sætte et program sammen, der både appellerer bredt og har en høj kvalitet. Det er lykkedes, og nu glæder vi os helt vildt til at præsentere det," siger festivalens formand, Kitt Zibrandtsen.
Blandt årets navne finder man som sædvanlig både etablerede navne og upcoming talenter. Førstnævnte repræsenteret af blandt andet Lis Sørensen, Alberte Winding og Ønskescenariet, Stig Møller Trio, Erann DD og ikke mindst Keld og Hilda behøver næppe ret meget introduktion.
Færre kender måske umiddelbart navnet Christian Hjelm, men kender nok sangene "Scenen skifter nu" (der har markeret sig i toppen af Det Elektriske Barometer) og "Lang vej igen", der blev Ugens Uundgåelige på P3.
"Vi har også vores "lokale" stjerne, Michelle Birkballe, der har spillet flere gange på festivalen og som altid giver publikum en super musikalsk oplevelse," siger Kitt Zibrandtsen.

Stand-up i Madsens Telt

Festivalen sniger nye tiltag ind på pladsen hvert år, og denne gang sker noget af fornyelsen i Madsens Telt.
"Som noget helt nyt har vi stand-up på programmet, som nok i høj grad vil appellere til de unge," siger festivalformanden.
Man også har hevet et "scoop" til byen til de yngste festivaldeltagere: Nemlig Sigurds Bjørnetime, der indtager scenen i Store Telt lørdag formiddag.
"Det hele er faldet på plads takket være en enorm flot og stor opbakning fra Syddjurs Kommune, sponsorer, partnere, annoncører og støtter," siger Kitt Zibrandtsen.