Fortsæt til indhold

Hør historien om Hornslets modstykke til Hvidstensgruppen

Hornsletgruppen, en pendant til den mere kendte Hvidstensgruppen, mindes ved et højskolearrangement på biblioteket i Hornslet og med en efterfølgende gåtur til Hornslet Kirke

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Filmen om Hvidstensgruppen blev en lokal manifestation, hvor flere politiske partier på kvalmende vis forsøgte at tage patent på fortolkningen af den modstandskamp, som lille gruppe lokale borgere i landsbyen nord for Randers på smukkeste vis stod for uden de store falbelader.
En pendant til Hvidstengruppen, som aldrig har fået samme fylde i historien om modstandskampen under 2. verdenskrig, er Hornsletgruppen.
En af dem, der har fået mulighed for at komme tæt på historien om både Hvidstengruppen og Hornsletgruppen via efterkommerne til nogle af de involverede, er højskolelærer Poul Smedegaard Andersen, som mandag 6. maj på Hornslet Bibliotek fortæller om Hornsletgruppen.
Gruppen var ligesom Hvidstengruppen en decideret modtagegruppe.
Det vil sige, at gruppen modtog våben og sprængstoffer kastet ned i containere af allierede fly.

Den højeste pris

Hornsletgruppen blev organiseret udefra i 1943 af Ole Geisler, der også dannede Hvidstengruppen.
Det var lokale mænd fra Hornslet, der udgjorde Hornsletgruppen, men et par kvinder deltog også i modstandsarbejdet. Desværre blev det meste af gruppen taget til fange i vinteren 1943-44 og sendt til tyske tugthuse, kz-lejre eller henrettet. Hornsletgruppen fortsatte deres arbejde med andre modstandsfolk, men i efteråret 1944 blev gruppen igen opdaget og måtte flygte over alle bjerge.
De folk fra Hornslet-gruppen, der blev arresteret 13. januar 1944, fik en hård skæbne. Orla Andersen blev henrettet i Ryvangen 26. maj 1944. Herold Svarre og Aksel Sørensen blev henrettet samme sted 7. juni 1944.
Andre gik det ikke stort bedre. Mac Hoffmann blev skudt 14. april under flugt fra en tysk razzia. Karl Algreen Møller blev skudt af Gestapo i Ålborg 26. april 1945.

Tur til mindesmærket

Foredraget om Hornsletgruppen løber af stablen fra klokken 19 til 20.30 på Hornslet Bibliotek.
For de interesserede er der efter foredraget optog til Hornslet Kirke og mindesmærket for de faldne.
Arrangementet er blevet til i et samarbejde mellem Syddjurs Bibliotek og Hornslet Distriktsråd, og det er sponsoreret af Syddjurs Kommune.