Hvad fik Søren Ryge serveret som barn?
Søren Ryge fortæller i Maltfabrikken i Ebeltoft om måltiderne i sit barndomshjem
Der bliver budt på retter fra Søren Ryges barndomshjem i efterkrigsårene, fortolket af kokkene i madhuset Smag i Ebeltoft, når Madklubben i Ebeltoft holder sit næste arrangement på Maltfabrikken fredag 24. maj.
Aftenen starter med at den kendte forfatter, journalist og TV-vært fortæller om de retter der blev serveret under hans barndom og opvækst i Sydslesvig i efterkrigsårene.
Foredraget tager udgangspunkt i bogen 'Mad og Mennesker, erindringer og historier om to livs måltider', som Søren Ryge Petersen har skrevet sammen med TV-kokken James Price. I bogen fortæller Søren Ryge Petersen og James Price om deres livs måltider.
Retterne fortolkes af Smags kokke
Efter foredraget vil madhuset Smag servere et solidt måltid bestående af retter fra bogen, som dog bliver ”fortolket” af madhusets kokke, som indehaver Jakob Vinkler fra Smag udtrykker det.
Madklubben er et initiativ, som Jakob Vinkler søsatte i vinter med en spisning efterfulgt af en koncert med to af landets jazz sværvægtere, den herboende amerikanske jazzpianist Butch Lacy og trommeslageren Kresten Osgood.
Madklubben er en idé, der er udsprunget på baggrund af den JazzFoodFestival, som Jacob Vinkler gennem de sidste par år har været arrangør af.
Formålet med Madklubben er ifølge Jacob Vinkler at skabe et mødested for mad og kultur, som kan byde på overraskende oplevelser af høj kvalitet både hvad gastronomien og kulturen angår.