Fortsæt til indhold

Nu fokuserer vi på efterreaktioner hos eleverne

Samfund
Af Erland Rasmussen

De fleste af de uheldige gymnasieelever fra Handelsgymnasium Grenaa, der var involveret i den voldsomme busulykke i Tyskland, ankom sikkert til Djursland i løbet af tirsdagen.
Eleverne var fløjet sammen fra München til København, hvor de blev delt i to fly, som landede i Tirstrup Lufthavn i går formiddag.
I lufthavnen blev de genforenet med deres familier for første gang efter ulykken, og det var et følelsesladet øjeblik, da det skete, oplyser rektor Morten Bang Sørensen, Viden Djurs Gymnasier.
Skolen tilbød elever og forældre at tage med til skolen i Grenaa for at tale de voldsomme begivenheder igennem. Nogle benyttede sig af det, mens andre straks kørte hjem.
"Tirsdag kom 50 ud af 53 elever hjem. Der var tre tilbage i München, som ikke kom med. Den ene blev udskrevet fra hospitalet i går eftermiddag og kom hhjem med sin familie. Den anden bliver udskrevet i løbet af i dag og flyver hjem sammen med en professionel ledsager. Den sidste elev kan formentlig rejse hjem med sin familie i morgen," fortæller Morten Bang Sørensen.
Alle forældre og elever mødes igen senere på ugen på skolen, hvor de sammen med psykologer blandt andet vil fokusere på de efterreaktioner på ulykken, som kan opstå senere.
Morten Bang Sørensen oplyser, at skolen som udgangspunkt vil gennemføre eksaminer.
"Vi tager individuelle hensyn. Hvis nogen har brug for en anden løsning, så finder vi ud af det. Men der bliver mulighed for at gennemføre eksamen," siger rektor Morten Bang Sørensen.




.