Hornslet kører på pumperne
Fire mand ude med skader, to mand skadede undervejs og en spiller, der først kom i pausen. Det er er hårdt er være træner, erkender Hornslets Thomas Gerberg
Hornslet ligger fortsat nederst i Serie 1 - med tre spillerunder igen. Fire point i 11 kampe.
Lørdag tabte rosenholmerne til Langå på udebane med 2-0, og det var faktisk et imponerende resultat i betragtning af, at Hornslet var uden fire skadede stamspillere: Kim Petersen, Kaare Sørensen, Jeppe Horsdal og Pelle Pilgaard.
Efter 25 minutters spil måtte unge Simon Pedersen forlade banen med en skade, og den efterhånden fysisk nedslidte angriber, Klaus Randers, 34, holdt kun en time.
"Lige før afgang ringede Henrik Dueholm til mig og fortalte, at han på grund af pludselig sygdom i nærmeste familie ikke kunne nå kampstart. Han dukkede op i pausen, og det var kanongjort af ham, " fortæller spillende træner Thomas Gerberg.
"Jeg nåede at få fat i min gamle kammerat Morten Johansen, der dog først skulle løbe et 6 kilometer løb ved sommerfesten i Mørke, men han lovede at komme og nåede også at være der et minut i kampstart. Imponerende at han kunne spille 90 minutter som højre back. Sammen med unge Mathias Reinhold var han bedste mand," roser Gerberg.
"Vi nåede at blive 13 spillere, og jeg må sige, at alle gjorde, hvad de kunne, men det er efterhånden ikke sjovt længere. Det duer jo ikke at spille i Serie 1 på de præmisser," indrømmer Gerberg.
Skal - skal ikke
Langå scorede et mål i hver halvleg (7. og 81. minut), og Thomas Gerbergs frygt for en regulær afstraffelse udeblev altså.
"Det var flot af gutterne, og rent faktisk var vi godt med, men vi får jo fortsat ikke lavet mål, og når vi ikke gør det, får vi ikke point."
Gerberg erkender, at det er møgsvært at bevare optimismen.
"Vi skal vinde de tre sidste kampe og så håbe på, at det er nok til den 7. plads, der i teorien kan redde os."
De tre sidste kampe er mod Dronningborg (hj), Nørager (ude) og KPI (ude).
Inden de tre kampe er afviklet, har Thomas Gerberg og hans trænermakker, målmand Lars Andersen, afgjort, om de tager en sæson mere.
"Jeg er glad for at være i Hornslet, men det er også hårdt at være træner for en smal trup, hvor flere spillere som Klaus Randers (34), Pelle Pilgaard (37) og mig selv (36) jo heller ikke bliver yngre."
"Jeg vil have lov til at tænke mig godt om efter tre og et halvt år i Hornslet og høre, hvad klubben har af planer med førsteholdet fremover, før jeg beslutter mig endeligt."