Fortsæt til indhold

Tre skridt frem og et tilbage for V

Tre nye kandidater fra Grenaa-området har meldt sig under fanerne, mens formanden for skolebestyrelsen på Ørum Skole har fortrudt

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Venstre i Norddjurs ser ud til at kunne mønstre den største kandidatliste til kommunalvalget af samtlige partier og lister på Djursland.
Grenaa Venstreforening er blevet tilbudt at besætte yderligere nogle få pladser på den fælles Venstre-liste til efterårets kommunalvalg og har herefter opstillet tre kandidater udover de allerede opstillede 12 med borgmesterkandidat Hans Husum i spidsen.
Det er Mette Thomsen, Grenaa, Jette Maul Nielsen, Åstrup og Knud Erik Bager, Hammelev.

Kun signalværdi

De nyopstillede indplaceres på Venstre-listen efter de tidligere opstillede kandidater, men da Venstre opstiller alle kandidater sideordnet, er det reelt kun antallet af personlige stemmer, der er afgørende for, hvem der besætter Venstres pladser i den nye kommunalbestyrelse.
På Venstres liste er der herefter 15 medlemmer af Grenaa Venstreforening. Hans Husum blev for mere end et år siden valgt som borgmesterkandidat, og ved opstillingsmødet tidligere på indeværende år opstillede medlemmerne 11 kandidater, nemlig Lars Østergaard, Kasper Bjerregaard, Kirsten Jensen, Peer Krogh, Tina Kjærgaard, Henriette Busse, Søren Holck, Peter Schack Poulsen, Kai Hansen, Hans Conrau og Hans-Ole Malfeld.

Springer i målet

Til gengæld må Nørre Djurs Venstre melde forfald for en af de fem kandidater, der tidligere på året sagde ja til at lade sig opstille. Det er Kaare Christensen, der har meddelt sin lokalformand Inga Klokkerholm, at han har fortrudt. Han ser et uløseligt skisma i at have hele tre kasketter på hovedet på samme tid (ansat i Norddjurs Kommunes forvaltning, næstformand for bestyrelsen for Ørum Børneby samt kandidat til kommunalvalget) og har derfor besluttet, at trække sig fra listen.