Topkarakter til badevandet
Buresøen og Bastrup Sø får betegnelsen 'Udmærket kvalitet'
Badevandet i Buresøen og i Bastrup Sø får topkarakteren 'Udmærket kvalitet' af de to kommuner, der fører tilsyn med badevandet i søerne, nemlig Allerød og Egedal.
Allerød Kommune har i en årrække ført tilsyn med badevandet i Buresø, Bastrup Sø og Dæmpegård Lergrav, men nu har Egedal Kommune overtaget opgaven med at føre tilsyn med badevandet i Bastrup Sø og ved Buresøbadet i den østlige ende af Buresø.
Allerød Kommune fører fortsat tilsyn med badevandet ved 'Karlenes Badested' i den vestlige ende af Buresø.
Badevandstationen ved Dæmpegård Lergrav er nedlagt, efter ønske fra Naturstyrelsen, som ejer området.
Allerød Kommune har senest undersøgt badevandet ved 'Karlenes Badested' 15. juli, og her blev konklusionen altså: 'Udmærket kvalitet'. Det er den bedste badevandskvalitet ud af de fire mulige kvaliteter, der opereres med: 'Udmærket', 'god', 'tilfredsstillende' og 'ringe'.
Egedal Kommune oplyser til Allerød Nyt, at man senest har undersøgt badevandet ved Buresøbadet og i Bastrup Sø 1. juli, og at badevandet begge steder har fået karakten: 'Udmærket kvalitet'.