Hvorfor er det sådan?
“Vi har styr på økonomien i Norddjurs og ledige penge i Budget 2013 skal derfor ikke i kassen, men ud at arbejde til gavn for beskæftigelsen, og der er masser at gøre på vejene, på de kommunale bygninger og på kommunens mange legepladser. Vi kommer et pænt stykke videre med at modernisere Norddjurs Kommune, men vi er langt fra færdige,” skriver Norddjurs borgmester Jan Petersen stolt på sin facebooksite som en kommentar til, at Norddjurs Kommune kan smide ekstra 10,5 millioner i anlæg i 2013.
De ekstra penge til veje, bygninger og legepladser er ikke kommet, fordi der konsekvent flyver stegte duer ind i munden på det politiske flertal i Norddjurs, men alene fordi der i Budget 2013 er indregnet en højere lønudvikling i budgettet end forudsat i overenskomsterne.
Der er kun mulighed for at bruge de overskydende midler til en omgang ekspansiv finanspolitik på anlæg.
Samme dag, som Norddjurs politikerne kunne melde ud, at nu kørte de med klatten, fik kollegerne i Syddjurs en første eftersommerferie-manuduktion i, hvor galt det står til med økonomien i kommunen.
Syddjurs Byråd oplever et så stort pres på kommunens likviditet, at der må prioriteres i forhold til de kommunale anlægsopgaver. For at få økonomien i balance og sikre likviditeten skal Syddjurs Byråd ved de kommende budgetforhandlinger finde besparelser for minimum 50 millioner kroner.
Årsagerne til, at Syddjurs er kommet så tosset af sted, og som betyder, at flere kommunalt ansatte er i farezonen for at blive prikket, er der flere forklaringer på, men det er en kendsgerning, at kommunen mangler indtægter, fordi landets økonomi fortsat stander i våde.
Det betyder færre skatter til at lukke huller med.
Men mest af alt vil hovedparten af politikerne i Syd - fra venstre til højre side - forklare den økonomiske misere med det fortsat uretfærdige kommunale udligningssystem, som Norddjurs nyder alt for godt af i forhold til Syddjurs, mener kollegerne i Syddjurs.
Men er det hovedforklaringen på, at de har spenderbukserne på i Norddjurs lige nu, mens Syddjurs igen-igen skal stramme livremmen ind?
Vil politikerne bruge denne forklaring i den forestående valgkamp?"