Fortsæt til indhold

DF stiller krav

Samfund
Af Lars Norman Thomsen, redaktør:

"Dansk Folkeparti hører til på den borgerlige fløj, mener Venstres formand i Norddjurs, Jørgen Keller Pedersen.
Formanden appellerer i et læserindlæg på norddjurs.lokalavisen.dk til Dansk Folkeparti om at erkende dette inden kommunalvalget.
"Dansk Folkeparti vil gerne have mere indflydelse, det kan de få ved at gå sammen med de rigtige venner. Jeg kender Dansk Folkeparti som et socialt borgerligt parti, det vil kunne få stor indflydelse og vil kunne besætte nogle centrale poster i et nyt borgerligt styret byråd," lyder de lokkende sirenetoner fra Venstres formand, som naturligvis godt ved, at Dansk Folkeparti er en afgørende spiller, hvis det skal lykkes den borgerlige fløj at udgøre et vægtigt alternativ til venstrefløjen i skikkelse af Socialdemokratiet og SF.
Dansk Folkeparti har endnu ikke reageret i det offentlige rum på appellen fra Venstres formand - eller måske har partiet alligevel?
Partiets enlige mandat i kommunalbestyrelsen, Inger K. Andersen har i et læserindlæg mandag på norddjurs.lokalavisen.dk gjort det klart, hvad Dansk Folkeparti har som mindstekrav til de igangværende budgetforhandlinger.
"Til budget 2014 stiller Dansk Folkeparti tre meget væsentlige krav, som vi mener, er helt nødvendige, men også er realistiske og som kan være med til at bevise, at dem vi samarbejder med tager Dansk Folkeparti alvorligt," lyder Inger K. Andersens indgangsbøn. Så er tonen ligesom slået fast.
Dansk Folkeparti vil ikke blot agere stemmekvæg til borgmester Jan Petersens socialdemokrater og SF.
Dansk Folkepartis krav koster 4,5 mio. kroner: 3. mio. kroner skal tilføres ældreområdet, 1 mio. kroner til folkeskolelærernes kompetenceudvikling og en halv mio. kroner til handicap- og psykiatriområdet.
"Dansk Folkeparti har gennem hele valgperioden vist god vilje og samarbejdsmod, og det bør nødvendigvis belønnes med, at man støtter op om disse, ikke helt urimelig krav. Pengene til forslaget kan vi sagtens finde i fællesskab," understreger Inger. K. Andersen i sit indlæg.
Dansk Folkeparti har naturligvis brug for politiske markeringer op til kommunalvalget for ikke at få skudt i skoene, at partiet gør en forskel i S-SF-DF-samarbejdet.
Får partiet de ønskede budget-lunser, kan borgmester Jan Petersen med garanti regne med DF på valgaftenen."