Det bliver da et ØM’t syn
Ebeltofts gamle revy-traditioner bliver vakt til live igen i efterårsferien på Parkhotellet
En gang var Ebeltoft med på revyernes landkort om sommeren, men i takt med at tiderne gik af lave, svandt også denne fine tradition væk.
Østjysk Musikforsyning var forbi i 1981 på Ebeltoft Park Hotel, men det blev kun til en sæson, før økonomiske problemer - ikke deres egne - tvang ØM'erne til at kigge mod først Lorry i København og siden til Pejsegården i Brædstrup, hvor de gæve musikanter og taskenspillere nærmest var en institution i samfulde 27 år.
To herrer og en dame
Nu er to medlemmerne af det hedengangne orkester tilbage på Ebeltoft Park Hotel for at spille revy anno 2013.
Bjørn "Bønne" Christensen og Hans Christian Vartenberg eller bare H.C. Vartenberg, som hans kunstnernavn lyder, skal spille Æble Revy i efterårsferien sammen med skuespilleren Lone Rødbroe.
Hun spiller lige nu revy hos Randers Egnsteater, men hun har også tidligere slået sine folder i revyer i blandt andet Sønderborg og Esbjerg.
I foråret var hun "Fræk, frodig og festlig, brovtende og bralrende, men også skør og skrupforvirret," som Berlingskes anmelder beskrev hendes medvirken i Café Livas vittige cabaret "På toppen" skrevet af Jacob Morild.
Løfter Ebelfestivalen
Æble Revyen bliver et selvstændigt indslag i den 10. udgave af Ebelfestivalen, og det er festivalens PR-mand, Erik Andersen, særdeles godt tilfreds med. "En dejlig nyskabelse og godt set af Frits Jensen fra Ebeltoft Park Hotel," siger Erik Andersen.
Ebeltoft Park Hotel serverer en lækker menu, før aktørerne tager over på scenen de seks aftener, hvor revyen spiller.
Med håndholdt kamera
Lars von Trier skal ikke instruere, men revyen er inspireret af hans dogme-manifest og bliver spillet med håndholdt kamera. Mere så hatten passer end store sceneskift og endnu større kulisser.
"Det bliver ikke en lokalrevy, hvor vi tager borgmesteren eller andre kendte i lokalområdet under kærlig behandling," fortæller H.C. Vartenberg.
"Vores fælles hukommelse er simpelthen for kort. I stedet forsøger vi at hæve os lidt op over det hele," griner Bjørn "Bønne" Christensen.
"Det bliver sjov og komik i 2x45 minutter med sketches og monolger tilsat musik og omvendt," tilføjer Lone Rødbroe.
I øvrigt er de slet ikke så langt endnu med det, der skal være en færdig og grydeklar revy i uge 42.
Men de når det. De har prøvet det mange gange før og ved, hvad der skal til at holde et publimum i ave i en fodboldkamps tid. 2 x 45 minutter med en disharmoni bestående af musik og Monty Pythonsk komik, som kalder på latteren.
Gerne en tradition
Erik Andersen håber, at revyens genkomst i Ebeltoft kan blive starten på en ny tradition.
"Det har været alletiders at kunne tage Æble Revyen med i vores jubilæumsprogram for Ebelfestivalen, og det må gerne fortsætte sådan de kommende år."
"En by har den revy, som den fortjener," supplerer H.C. Vartenberg.
"Mad og revy er en glimrende cocktail, og så er det tilmed billigt," tilføjer han, der var med dengang i de tidlige 70'ere, da forløberen for Østjysk Musilkforsyning hed Kærne og altid bestod af mindst 15 musikere.
Det samme var Bjørn "Bønne" Christensen. Nu finder de to sammen ind til 'Kærne'n' igen i Æble Revyen.
40.000 turister flytter til Ebeltoft i efterårsferien, så der er sørget for back-up og den nødvendige basis til at tage første skridt til en ny revytradition i den gamle købstad.