Så kører toget igen mellem Køge og Næstved
TRANSPORT: Sommerens og efterårets fornyelsesarbejde på Lille Syd-banen mellem Roskilde og Næstved afsluttes planmæssigt i weekenden, så passagererne igen fra i dag mandag morgen kan tage toget på hele strækningen.
Sporet på den 68 kilometer lange strækning har siden marts gennemgået en etapevis renovering.
Med første morgentog i dag, mandag den 30. september genåbnede den sidste del af strækningen mellem Køge og Næstved, der har været lukket siden den 3. august.
Mellem Roskilde og Køge blev sporarbejdet udført i foråret, og her har togene været på banen siden begyndelsen af maj.
- Passagererne på strækningen får en jernbane med mulighed for bedre togdrift, færre hastighedsnedsættelser og flere tog til tiden. Sporet er nu blevet renoveret på de dele af strækningen, det var nødvendigt, og der vil i de kommende år derfor ikke bliver det samme behov for vedligeholdelse som tidligere, siger projektleder Charlotte Valentin.
På strækningen mellem Køge og Næstved er sporet justeret, og der er foretaget kurveudretninger, så det på sigt bliver muligt at øge hastigheden til 160 km/t.
For at genere passagerne mindst muligt er der samtidig med sporfornyelsen blevet udført en række andre arbejder. Syv broer er blevet renoveret, der er udført dræn- og kabelarbejde og gamle spor, der lå ubenyttede hen, er blevet fjernet.
Desuden er der udført omfattende arbejder på Næstved Station, hvor blandt andet sporskiftevarmen er blevet udskiftet fra gas til el, hvilket er både mere effektivt og billigere.
Banedanmark og DSB bød mandag morgen passagererne velkommen tilbage i togene på Lille Syd med morgenbrød og kaffe til passagererne på Haslev Station.
- Vi er glade for at kunne genåbne sporet mellem Køge og Næstved, og vi takker for tålmodigheden hos både passagererne og de naboer, der har måttet leve med, at vi har støjet og støvet under sporarbejdet, siger Charlotte Valentin.
Planmæssige restarbejder
Senere på året skal sporet slutjusteres, ligesom der skal foretages forskellige restarbejder. Derfor opretholdes arbejds- og depotpladsen i Næstved og depotpladserne langs strækningen et stykke tid endnu.
Restarbejderne foregår planmæssigt frem til slutningen af december. De vil typisk foregå om natten og får ikke større indflydelse på togdriften.
pm