Tag fløjet af lade og væltede træer
Stormen raser i Allerød, hvor et træ er blæst af en lade og der er adskillige meldinger om væltede træer
Der er gang i stormen i Allerød, og det har resulteret i blandt andet et tag, der er blæst af en lade, men også væltede træer i hele kommunen.
På Lyngevej 263 blæste taget af laden. Beboerne gik ude i haven for at binde trampolin og havemøbler fast, da de hørte et større brag. Det viste sig at være et stort træ, der væltede og dele af taget, som fløj af laden.
Det skete omkring klokken 16.30, hvor brandvæsenet blev tilkaldt og sikrede de dele af taget, der var ved at blæse langt væk.
Allerød Nyt var tilstede på ulykkesstedet og på vejen derud kunne der konstateres væltede træer og masser af grene, der lå på vejene. Indsatsleder Ulrik Bjelbæk forudså en travl aften for det lokale brandvæsen.
Nordsjællands Politi sendte en meddelelse ud til redaktionen klokken 17.19, hvor de med øjeblikkelig virkning frarådede al udkørsel og alt unødvendigt ophold udendørs. De skriver, at der er mange meldinger om væltede træer, tage der blæser ned, nedfaldne tagsten og andet der blæser rundt.