Fortsæt til indhold

Derfor kaster næsten dobbelt så mange mænd sig ud foran tog

Arbejdsløshed og tab af status er årsagen til den store stigning i antallet af selvmord på de danske banelegemer fra 2011 til 2012, siger ekspert

Samfund
Jacob Nielsen

I 2011 blev der begået 613 selvmord i Danmark. 26 af dem blev på dramatisk vis udført på banelegemer foran rullende tog. Nye tal fra Trafikstyrelsen viser desværre, at det tal steg til 44 i 2012. Tallet er alarmerende og derfor gennemfører den selvmordsforebyggende organisation "Livslinien" fra i dag og tre uger frem en landsdækkende kampagne på de danske togstationer.
"Kampagnen er i særlig grad målrettet mænd, og formålet er at vise dem, at der er en anden udvej end selvmordet. Mænd er desværre ikke lige så gode til at søge hjælp, som de er til at føre handling ud i livet, så vi skal have fat i mændene og få dem til at indse, at der er en anden vej," siger bestyrelsesformand i Livslinien, Morten Thomsen.
Morten forsøgte selv at tage sit eget liv tilbage i 1992. Han fik hjælp til at komme ovenpå igen og startede Livslinien året efter.
Livslinien har siden rådgivet og besvaret flere end 100.000 henvendelser fra mennesker i forskellige livskriser, og det er vigtigt at få hindret den enkelte i overhovedet at nå til forsøget på at tage sit eget liv, da det, ifølge Morten Thomsen, er en frygtelig livsbaggage at rende rundt med.
"At forsøge selvmord er en større social begivenhed end de fleste går og tror. Selvom det er 20 år siden, jeg forsøgte, har jeg for eksempel stadigvæk svært ved at låne penge i banken, så det kan forfølge én resten af livet," siger Morten Thomsen til Lokalavisen.dk. Han påpeger også, at der, for hvert enkelt af de cirka 10.000 årlige selvmordsforsøg i Danmark, er 4-5 familiemedlemmer der bliver berørte, og derfor burde man fokusere mere på forebyggelsen, end man gør.
"På trods af at der dør 2-3 gange så mange af selvmord om året, end der for eksempel dør i trafikken, har vi ikke en national handlingsplan på området, som man for eksempel har i Norge. Det ville være godt givet ud, hvis man nedsatte et råd, som kunne følge international forskning og de undersøgelser, der bliver lavet rundt omkring, så man kunne forebygge på de helt rigtige måder. Jeg mener, at der er et politisk ansvar, som nogle løber fra," siger Morten Thomsen, som ud fra henvendelserne fra de selvmordtruede mænd erfarer, at det i høj grad er den økonomiske krise, der har presset de danske mænd ud på togperronerne.
"Der er flere faktorer bag den store stigning i selvmord på banelegemerne, men det er tydeligt, at mændene mister modet, når de mister deres job, status og mulighed for at være selvforsørgende. Så krisen har da helt klart en betydning," bekræfter Morten Thomsen.
Du kan se Livsliniens kampagne "Livet tur/retur" på en lang række togstationer de kommende tre uger. 1.400 såkaldte Europlakater vil illustrere ti mænds fortællinger om deres livskriser og opfordre til, at man taler med nogen om ens problemer i stedet for at leve i tavshed.