Man skal ikke kaste gode penge efter dårlige
"Stem en arbejder med holdning i byrådet.
I regionalt tv 2 Østjyllands valgudsendelse bliver Dansk Folkeparti spurgt om de går ind for udlicitering. Inger K. Andersen svarer på park og vej ja, men ikke på de ”bløde områder”. Okay så er det, altså underforstået, i orden for Dansk Folkeparti at udlicitere på de ”hårde områder”. Her spørger jeg så, gælder det også rengøring? Hører det under de bløde områder? Der findes jo rengøringsarbejde både ude hos de ældre, hvor de bor, men der er også rengøring på for eksempel offentlige toiletter.
Ser man til nabokommunen Syddjurs har det ellers ikke skøret på klager, fra både turistforening og menige borgere over rengøringsstandarten på offentlige toiletter efter, det har været udliciteret.
På landsplan har det lige været fremme, at flere nuværende lokalpolitikere foreslår at de ældre selv skal til at betale for rengøring.
Jeg tror, går man ind for udlicitering på et område, hvor der er kommunalt ansatte, så kan man, som politiker få meget svært ved at bremse op på andre områder – så kører toget.
Husk nu uanset hvilke områder vi bevæger os i, at når der udliciteres på driften, så er det løn- og arbejdsvilkårene der skæres i, og samtidig skal der sikres en masse ekstra bureaukrati til både konsulenter, og kontrolforanstaltninger bagefter, for bare at leve op til forventninger om samme kvalitet som før.
Det har ellers ikke været DA `s politik med mere administration.
http://www.facebook.com/olelaksandeersen.Kommunalvalget.Norddjurs."