Fortsæt til indhold

Regelstyring contra sund fornuft

Samfund
Af Lars Østergaard (V), Norddjurs Kommunalbestyrelse, kandidat til KV13:

"www.larsoestergaard.com
brochurer og omdeling, Facebook-aktiviteter, plakater og ophængning, storm og genophængning af plakater, valgmøder og så videre. 102 personer deltager frivilligt i kampen om de 27 pladser i Norddjurs Kommunal bestyrelse. Det gør kandidaterne ved siden af deres arbejde.
I den forgangne uge er der kommet 2 klager over, at plakaterne glider ned af lygtepælene og derved kommer til at hænge for lavt og forkert ifølge lovgivningen. Nu vil kommunaldirektøren med lovgivningen i hånden have kandidaterne til at pille de forkert ophængte plakater ned. Ellers gør kommunen det – hvorefter der igen ender en regning hos den enkelte politiker. Norddjurs Kommune starter dette arbejde tirsdag 5. november efter ordre fra vores kommunaldirektør.

Hvor stor regningen bliver, har politikerne ikke fået oplyst. Jeg er enig derhen, at plakaterne selvfølge ikke må kunne genere trafikafviklingen, men hvis de ikke gør det, er jeg overrasket over, at Norddjurs Kommune skal bruge tid på at pille plakater ned, der løbende kommer til at hænge lavere end 2,3 meter.

Der må være mindst 2 personer i Norddjurs, der går i meget små sko? I stedet burde man anerkende de kandidater, der stiller op til valg? Vi har her i Danmark et demokrati, der er værd at kæmpe for. Jeg ser vores valg som en fest og en fejring af vores demokrati. De åbenbart relativt nye og meget strikse plakatophængningsregler bekræfter mig i, at der fortsat er meget at kæmpe for, så vi ikke risikerer, at hele vores liv bliver for regelstyret og den sunde fornuft bliver glemt."